Urządzenia, które ułatwią zadbanie o duży ogród

Urządzenia, które ułatwią zadbanie o duży ogród

Pielęgnacja znacznej powierzchni ogrodu nie jest łatwa i nie chodzi jedynie o nawadnianie, ale także wszelkie prace pozwalające zachować estetykę ogrodu, a także pobudzić rośliny do wzrostu. Na szczęście są urządzenia, które mogą w tym pomóc i sprawić, że nie zajmie to bardzo dużo czasu. Mamy tu do wyboru urządzenia ręczne i spalinowe. Zatem to od wielkości naszego garażu zależy w dużej mierze, które rozwiązanie wybierzemy, choć w dużym ogrodzie zawsze możemy postawić dodatkowy składzik na sprzęt do pielęgnacji ogrodu. Wśród akcesoriów znajdą się tam na pewno wózki na węże ogrodowe, kosiarki spalinowe lub elektryczne, aerator, a także wertykulator do trawnika.

Kosiarki spalinowe lub elektryczne – sprawne koszenie dużej ilości zieleni

Kosiarki elektryczne z długim kablem, którego ciągle brakuje to już raczej przeżytek, a na pewno nie sprawdzą się w dużych ogrodach. Tu lepszym wyborem będą kosiarki spalinowe. Modele samobieżne przeznaczone do ręcznego prowadzenia sprawdzają się także w dużych ogrodach, jednak najlepiej w takich, gdzie ukształtowanie terenu nie jest bardzo zróżnicowane. Wyposażone są w praktyczny zbiornik na koszoną trawę, który co jakiś czas trzeba opróżniać, zatem trzeba mieć również pod ręką worek na odpady biodegradowalne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są kosiarki bardziej wyspecjalizowane, czyli traktorki ogrodowe. To pojazdy wyposażone w noże tnące i zbiorniki na trawę, które są sprzętem dla najbardziej wymagających. Posiadają bowiem wielostopniową regulację wysokości koszenia, dzięki czemu można mieć trawnik równy jak stół, o różnej długości. Dla ogrodników, którym na sercu leży dobro środowiska polecane są traktorki ogrodowe z napędem elektrycznym, działające na akumulator litowo-jonowy, które zapewniają zerową emisję CO2 do atmosfery.

Wózki na węże ogrodowe – niezbędne do dużego ogrodu

Kolejnym urządzeniem, którego nie powinno zabraknąć w dużym ogrodzie jest wózek na wąż ogrodowy. Pomieści on zwinięty wąż o długości przekraczającej 100 metrów, dzięki czemu doprowadzenie węża do systemu zraszania będzie łatwiejsze. Przechowywanie węża na wózku gwarantuje jego trwałość i niezawodność. Wózki na węże ogrodowe dzięki lekkim stelażom, a także kółkom wyposażonym w bieżnik zapewniają łatwość manewrowania i pokonywania większych odległości. To must have każdego ogrodnika, który dba o regularne nawadnianie ręczne trawnika.

Aeratory do trawnika – napowietrzenie dzięki któremu nawozy mogą być wchłaniane

Posiadacze ogrodów, gdzie znajduje się bardzo spoista i gliniasta ziemia muszą dbać o jej regularne napowietrzanie. Dzięki temu może ona wchłaniać składniki odżywcze, a trawnik na dużej przestrzeni może zachwycać swoją ciemnozieloną barwą. Dodatkowo sprawia to, że na trawniku może pojawiać się mniej chwastów, gdy trawa jest właściwie nawodniona i odżywiona. Do napowietrzania powierzchni trawnika stosuje się aeratory, które występują w formie spalinowej lub ręcznej. Te drugie wymagają użycia dużej siły fizycznej i przypominają widły. Ich używanie na dużej przestrzeni wiązałoby się z dużą niedogodnością i zmęczeniem. Dlatego do dużych ogrodów lepsze będą aeratory spalinowe lub eletryczne.

Wertykulator do trawnika – pozbądź się martwej darni w łatwy i szybki sposób

Na trawie po zimie pojawia się sucha i martwa trawa, którą należy usunąć do tego celu służy wertykulator, który tnie trawę pionowo na głębokości do około 10 mm. To pozwala na pozbycie się obumarłych szczątek roślin, a także mchu, który stanowi zmorę dla pięknie utrzymanego trawnika. Wertykulator podobnie jak aerator może występować w formie ręcznej lub urządzenia spalinowego bądź elektrycznego. Warto zauważyć, że na rynku dostępne są również urządzenia 2 w 1, łączące funkcje aeratora i wertykulatora z wymiennymi końcówkami. To rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na kilka urządzeń, a funkcjonalność jest tutaj podobna.

Wśród urządzeń do pielęgnacji dużego ogrodu znajdą coś dla siebie zarówno zwolennicy ekologicznych rozwiązań, jak i te osoby, którym zależy po prostu na sprawniejszym wykonywaniu prac w dużym ogrodzie. Ogród wymaga również przycinania roślin nożycami, nawożenia, czy odchwaszczania, dlatego stosowanie urządzeń, które pozwalają przyspieszyć niektóre prace ogrodowe, a jednocześnie zapewniają lepsze wchłaniania składników mineralnych jest bardzo istotne. Dzięki temu można cieszyć się nie tylko dużym, ale i zadbanym ogrodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *