Ozdobne doniczki czy osłonki – co wybrać?

Ozdobne doniczki czy osłonki – co wybrać?

Na pierwszy rzut oka doniczka ozdobna i osłonka wyglądają bardzo podobnie. Jednak różnią się między sobą głównie pod kątem oferowanych funkcjonalności. Lubisz otaczać się roślinami? To dobrze, bo zieleń uspakaja i wpływa korzystnie na organizm. Zastanawiasz się, w czym Twoje kwiatki lepiej będą się czuły i prezentowały? Lepsze będą dla nich ozdobne doniczki czy może jednak wybrać osłonki? Sprawdź nasze porady i wybierz to, co najlepsze dla Twoich zielonych przyjaciół.

Czym różni się doniczka od osłonki?

Chociaż doniczki ozdobne oraz osłonki na kwiaty wyglądają niemal tak samo, to różnią się zasadniczo. Osłonki na doniczki pełnią jedynie rolę ciekawej dekoracji. Mogą przybierać rozmaite kształty i formy. Odznaczają się przy tym bogactwem kolorów, faktur czy wzorów. Mogą być one wykonane z bardzo różnych materiałów – szkła, ceramiki, drewna, czy tworzyw sztucznych. Nie nadają się jednak do sadzenia w nich kwiatków. Nie są do tego przeznaczone, bo nie posiadają otworów w dnie. Nie zapewniają też roślinom odpowiednich warunków do wzrostu.

Ozdobne donice łączą w sobie dwie funkcje – pojemnika na kwiatka, dlatego posiada na dnie otwory służące do odprowadzania nadmiaru wody oraz praktycznej dekoracji – przybierają one rozmaite kształty i rozmiary. Ozdobna doniczka ułatwia też opiekę nad kwiatkami:

  • dzięki otworom w dnie umożliwiają roślinom pobieranie wody z podstawki – niektóre rośliny jak np. fiołki czy trzykrotki lubią właśnie taką metodę podlewania;
  • doniczki zapewniają roślinom komfortowe warunki do wzrostu – zachodzi w niej lepsza wentylacja, a roślinie nie grozi przelanie.

Doniczki i donice dekoracyjne mogą być wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych imitujących modne ekskluzywne materiały jak np. kamienie szlachetne czy naturalne drewno. Dzięki temu bez trudu możesz je wykorzystać w aranżacji eleganckiego tarasu czy dużego balkonu.

Dopasuj doniczki do stylu aranżacji

Jeśli chcesz w swoim mieszkaniu stworzyć przytulną przestrzeń z roślinami w tle, wybierz niewielkie doniczki ozdobne. Ich duże zróżnicowanie sprawia, że możesz przebierać do woli. Ale czy wiesz, w jaki sposób wybrać te najlepsze?

Po pierwsze dopasuj doniczkę pod kątem stylu aranżacji, jaka panuje w Twoim domu. Gdy Twoje wnętrza są nowoczesne, możesz śmiało eksperymentować ze wzorami i kolorami doniczek. Dzięki temu mogą stać się one nie tylko dodatkiem, ale przede wszystkim wyrazistą dekoracją danego pomieszczenia. Jeśli natomiast w Twoich wnętrzach, gdzie chcesz ustawić kwiaty, dominuje minimalizm lub są to wnętrza klasyczne, wtedy zdecydowanie wybieraj doniczki okrągłe lub prostokątne. Tym sposobem stworzysz uporządkowaną i estetyczną przestrzeń.

Po drugie uwzględnij indywidualne potrzeby roślin, które chcesz umieścić w doniczkach. Weź pod uwagę to, czy roślina jest pnąca, czy rozłożysta oraz jakiego podłoża wymaga. Pamiętaj też, aby do doniczki dobrać odpowiednią podstawkę. Tym sposobem ochronisz lepiej powierzchnię w miejscu, gdzie postawisz swoje kwiatki. 

Donice dekoracyjne – modny wystrój w domu, na balkonie i ogrodzie

Lubisz podążać za modą? Możesz tą pasję wykorzystać, aranżując swoją przestrzeń przy użyciu kwiatów. W tym wypadku doskonały wybór mogą stanowić niezwykle dekoracyjne donice ozdobne twarze lub głowy. Wsadź do nich bujne lub rozłożyste kwiaty, a uzyskasz świetny efekt „żywej” fryzury. Wpiszesz się tym samym w ciągle niewychodzący z mody trend eko.

Na modnym balkonie, tarasie czy w ogrodzie z kolei świetnie będą prezentowały się duże zewnętrzne ozdobne donice na taras czy balkon. Zostały one wykonane z takich materiałów, które świetnie znoszą trudne warunki pogodowe, a także nie wyblakną pod wpływem promieni słonecznych. Te w intensywnych barwach pomogą Ci w elegancki sposób zaprezentować Twoje najpiękniejsze okazy. Z kolei utrzymane w barwach ziemi, pozwolą Ci stworzyć spójną i estetyczną przestrzeń, w której z łatwością odpoczniesz i się zrelaksujesz.

Donice to stylowy dodatek do eleganckiego wnętrza

Szukasz ozdobnych donic, które podkreślą elegancki charakter Twojego wnętrza? Zdecyduj się na donice ozdobne wykonane z materiałów, które imitują kamienie szlachetne lub naturalne drewno. Idealnym wyborem mogą też być duże donice na drewnianych stojakach. Jeżeli dodatkowo lubisz otaczać się naturalnymi dodatkami, możesz postawić na donice do salonu czy pokoju dziennego wykonane z takich materiałów jak wysoce trwały rattan lub niezwykle dekoracyjny i wytrzymały na wilgoć, jak i odporny na działanie słońca bambus.

 Podsumowując – zarówno doniczka ozdobna, jak i osłonka na doniczkę mogą być stosowane przy hodowaniu i prezentacji Twoich roślin. Ważne jednak, żeby nie stosować ich zamiennie. Możesz używać ich natomiast razem, dzięki czemu stworzysz na swoim parapecie, balkonie czy tarasie bardzo ciekawą kompozycję. Za pomocą bardzo fantazyjnych osłonek możesz też podkreślić wyjątkowy charakter wybranej rośliny. Zawsze jednak pamiętaj, aby bazować na doniczce, bo jest ona przystosowana do uprawiania w niej roślin. Duży wybór nowoczesnych doniczek ozdobnych wraz z podstawkami zabezpieczającymi przed przelaniem możesz znaleźć w ofercie sklepu DekoracjaDomu.pl. To miejsce, gdzie znajdziesz zarówno duże donice ozdobne na taras, jak i mniejsze doniczki ozdobne idealne na balkon, czy do mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *