Trawnik w ogrodzie – jak o niego zadbać?

Trawnik w ogrodzie – jak o niego zadbać?


Trawnik to wyjątkowy element ozdobny każdego ogrodu. Właściwie wypielęgnowany dodaje uroku oraz pozwala na relaks na łonie natury. Niezbędne jest jednak wykonanie szeregu zabiegów, aby murawa miała odpowiedni wygląd. Dzięki wysokiej jakości nasionom, ich nawożeniu czy właściwemu roszeniu, możemy cieszyć się pięknem trawnika ogrodowego przez cały sezon letni. Jak zatem zadbać o tereny zielone przed domem?

Zakładanie trawnika

Podstawową rzeczą jest właściwe założenie trawnika. To, wbrew pozorom, czynność złożona. Odpowiednie przygotowanie gruntu nie wystarczy. Musimy ziemię wyrównać oraz utwardzić. Następnie, w zależności od rodzaju trawy, należy równomiernie rozsypać nasiona lub rozwinąć trawnik z rolki.

Bardzo istotne jest odpowiednie podlewanie dopiero wzrastającej murawy. Nie można doprowadzić do jej przesuszenia ani przelania. Warto pamiętać, aby nie podlewać trawnika w ciągu słonecznego, upalnego dnia. Wieczorne roszenie będzie skuteczniejsze, pozwalając na większą absorpcję wody przez rośliny. Dobrze jest także kupić wysokiej jakości trawę. Korzystając z możliwości, jakie daje szybka gotówka, powinniśmy wybrać odmiany droższe, trwalsze i charakteryzujące się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.

Koszenie

Jak wspomnieliśmy na początku, koszenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny trawnika. Pozwala na uzyskanie pożądanego wyglądu murawy, jednocześnie stymulując rośliny do dalszego wzrostu. Wiosną warto wykonać zabieg napowietrzania ziemi, inaczej zwany aeracją. Wystarczą specjalne buty z kolcami, które podczas chodzenia wbiją się w murawę na głębokość nie większą niż 10 cm. Dzięki temu trawa będzie bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia. Na dużych powierzchniach konieczny będzie aerator, którego zakup pomoże sfinansować szybka gotówka.

Mówiąc o koszeniu, warto pamiętać o odpowiedniej jakości sprzęcie. Kosiarka nie może być przypadkowa. Musimy pamiętać o regularnym ostrzeniu noży, aby trawa była strzyżona, a nie wyrywana. Kosiarkę warto dobrać do powierzchni, jaką dysponujemy. Najczęściej spotykane urządzenia, które pchamy po trawie, sprawdzą się na niewielkich terenach. Jeśli dysponujemy murawą znacznych rozmiarów, warto pomyśleć o specjalnym traktorze, wyposażonym w ostrza do cięcia trawy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Dla zachowania właściwego wyglądu trawy warto także zadbać o odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Podstawą jest nawożenie roślin. Dopasowany nawóz, aplikowany w odpowiednim terminie, dostarczy trawnikowi niezbędnych mikroelementów, poprawiających nie tylko jego wygląd, ale także ukorzenienie i kondycję. Miejsca, w których murawa uległa zniszczeniu, należy regularnie uzupełniać nasionami, aby zachować jednolitą strukturę trawnika.

Warto także zwrócić szczególną uwagę na podlewanie. Duże tereny dobrze jest zaopatrzyć, wykorzystując choćby możliwości, jakie daje szybka gotówka, w automatyczne systemy roszenia. Ułożona w ziemi instalacja pozwoli na odpowiednie nawilżenie trawnika na całej jego powierzchni, bez konieczności podlewania go ręcznie, z wykorzystaniem węża ogrodowego.

Trawnik w przydomowym ogródku to miejsce relaksu, gwarantujące nawet w miejskim krajobrazie, kontakt z naturą. Warto pamiętać, aby o murawę dbać już od chwili jej zakładania. Wysokiej jakości trawa, nawóz, okresowa aeracja, regularne podlewanie oraz koszenie sprawią, że przez wiele lat będziemy cieszyć się pięknym ogrodem, z trawnikiem o intensywnej, zielonej barwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *