Taras przed domem – świetne miejsce na poranną kawę

Taras przed domem – świetne miejsce na poranną kawę

Taras przed domem to doskonałe miejsce na relaks z książką i kawą w wolnej chwili. Miejsce wprost nie do przecenienia. Zwłaszcza, jeśli wokół domu masz wystarczająco dużo przestrzeni i „przed domem” nie oznacza całkowitego wystawienia na oczy sąsiadów.

Za co lubimy tarasy?

Taras stanowi powiększenie przestrzeni mieszkalnej o dodatkowe kilka metrów na wolnym powietrzu. Na zewnątrz, ale wciąż w domu, czujemy się swobodniej, niż w ogrodzie. Szczególnie dobrze widzimy tarasy z wejściem z sypialni. Otwarte w duszne noce drzwi tarasu pozwalają nam na lepszy sen z możliwością wyjścia na zewnątrz i ochłodzenia się, kiedy mamy na to ochotę. Tarasy bardzo sobie cenią palacze, miłośnicy śniadań i kawy na świeżym powietrzu… właściwie każdy znajdzie w na tarasie przed domem coś dla siebie.

Tarasy są nie tylko powiększeniem przestrzeni, ale też przy dobrym wkomponowaniu w bryłę obiektu na etapie projektu – elementem, który zdobi nasz dom. Szczególnie atrakcyjnie może wyglądać taras przed domem umieszczony nad garażem, na poziomie pierwszego piętra. Pomysłów na jego urządzenie jest wiele, a zacząć można już na etapie doboru balustrady, która nie tylko zapewnia bezpieczeństwo osób  przebywających na tarasie, ale tez jest elementem zdobiącym budynek. Może być również podporą dla pnącz efektownie zwieszających się w dół.

Zdarza się, że taras przed domem nie zostanie przewidziany w projekcie domu, jakie wtedy mamy możliwości? Otóż drewniany taras przed domem możemy zbudować na legarach. Takie tarasy umieszczane na poziomie gruntu, są często stosowanym rozwiązaniem i widujemy je przed wieloma domami. Taras na legarach może być umieszczony na fundamencie punktowym, co nie wymaga zbierania wierzchniej warstwy gruntu i wykonywania wylewki. Często konstruowane są samodzielnie przez majsterkujących mieszkańców. Nie znaczy to rzecz jasna, że taras przed domem zbudować może każdy. Wymaga to jednak nieco bardziej zaawansowanej wiedzy i umiejętności, z pewnością jednak jest możliwe bez drogiej ekipy fachowców.

Jak urządzić taras przed domem?

Szeroki wybór mebli i ozdób na taras sprawia, że praktycznie tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas w kwestii aranżacji garażu przed domem. Szczególnie popularne są meble ze sztucznego rattanu – trwałe, praktyczne i estetyczne. Coraz częściej też spotyka się na trasach meble z palet drewnianych, niekiedy własnoręcznie wykonane.

Z pewnością nieodzownym elementem umeblowania tarasu, jest stolik w komplecie z fotelami, lub dobierany osobno. Jeśli na tarasie przed domem zamierzamy spożywać posiłki w gronie rodziny, czy przyjmować gości, z pewnością mały tarasowy stolik do kawy będzie niewystarczający i musimy rozejrzeć się za czymś większym. Gdy okazje do posiłków na tarasie w liczniejszym gronie zdarzają się nam dość często, raczej nie będziemy skłonni wyciągać i chować stołu, który normalnie służy nam wewnątrz domu. Na szczęście nietrudno jest znaleźć spory, rodzinny stół odporny na podwyższoną wilgotność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *