Ogród przed domem wizytówką twojej posesji

Ogród przed domem wizytówką twojej posesji

Ogród przed domem jest jednym z plusów posiadania własnego, wolnostojącego domu. Dzięki niemu mamy szansę zaprezentować otoczeniu nasz zmysł estetyki tworząc z ogrodu przed domem wizytówkę całej naszej posesji.

Co umieścić w ogrodzie przed domem?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie – czy chcemy pokazywać nasz dom, czy raczej go chować. Jeśli zamawialiśmy indywidualny projekt budynku i jesteśmy dumni z jego wyglądu z pewnością będziemy chcieli raczej eksponować jego urodę, niż chować ją przed sąsiadami i przypadkowymi przechodniami.

W takim przypadku urządzając ogród przed domem będziemy raczej unikać drzewek i wysokich krzewów. Z pewnością tez nie pozwolimy sobie na obszerną pergolę porośniętą pnączem. Rzecz jasna wiele zależy też od tego jak dużą przestrzeń zajmuje nasz ogród przed domem. Jeśli nie jest to mały, kilkumetrowy spłachetek ziemi, możemy pokusić się o aranżację z większym rozmachem.

Bardzo popularne od wielu lat są żywopłoty okalające ogród przed domem. Żywopłot to naprawdę dużo możliwości teraz, kiedy na rynku dostępnych jest tak wiele różnych gatunków sadzonek. Rośliny którymi możemy obsadzić posesję maja różne kolory i kształt liści oraz różną zwartość. Kwitnące wiosną stanowią dodatkowa, uroczą ozdobę. Niektóre gatunki zdobią również późną jesienią – nie tylko kolorowymi liśćmi, ale też owocami – na przykład żeńskie krzewy cisu.

Na żywopłot kierują się pierwsze spojrzenia na nasz ogród przed domem – krok dalej zaczyna się wszystko to, co składa się na naszą aranżację. I tu przy urządzaniu zaczyna się prawdziwa zabawa…

Pomysłów na to, jak urządzić ogród przed domem są tysiące. Kiedy już zdecydujemy, że chcemy, aby nasz ogród był widoczny, podziwiany i podkreślał urodę domu, musimy wybrać styl, jaki najbardziej pasuje do otoczenia, bryły budynku i jaki jest zgodny z naszym gustem.

Do domów nowoczesnych zdecydowanie najbardziej pasują aranżacje proste, bez zbędnych ozdób, bardziej przypominające ogrody angielskie, niż francuskie. Ogrody takie wbrew pozorom wymagają czasem więcej pracy, niż kolorowe, kwiatowe aranżacje. Nonszalancja i niedbałość kompozycji ozdobnych krzewów i traw to tylko pozory.

Nieco inaczej rzecz się ma z ogrodami przy domach w starym stylu. Tu zdecydowanie lepiej będzie się prezentować ogródek z kolorowymi klombami, ławeczką przy ścianie, czy nieśmiertelnymi malwami pod oknem.

Jedna cecha dla ogrodów przed domami jest wspólna – zdajemy sobie sprawę, ze to najbardziej widoczny punkt naszej posesji i dlatego nie ma tam raczej miejsca na kocyk, czy leżak do opalania, basen, czy inne urządzenia, których użycie wymaga raczej zacisza i intymności. Z tego też powodu nawet w dużych ogrodach przed domem nie umieszcza się pergoli, czy altanek.

Bez względu na to, jaką funkcję pełni tak naprawdę nasz ogród – odwraca od bryły domu uwagę, czy ją przyciąga – jest frontem i swego rodzaju wizytówką. Dlatego bez względu na to, co lubimy, co się nam naprawdę podoba, ogród przed domem zawsze dopasujemy nieco do stylu, jaki panuje w ogrodach naszych najbliższych sąsiadów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *