Przydomowy skalniak – wybieramy rośliny

Przydomowy skalniak – wybieramy rośliny


Projekty ogrodów są kosztowną inwestycją, a nie zawsze możemy pozwolić sobie na zamówienie gotowych planów u architektów krajobrazu, wiedzą o tym szczególnie osoby, które wydały krocie na budowę i urządzanie domu. Niektóre realizacje możemy wykonać sami, wystarczy zdobyć potrzebną wiedzę o gatunkach roślin i ich wymaganiach.

Projektowanie ogrodu – pierwszy krok

Do projektowania służą programy, z których możemy skorzystać za niewielką opłatą lub nawet za darmo. Zaprojektowanie rabaty nie musi być trudne, jeśli użyjemy do tego odpowiednich narzędzi. Warto wcześniej wymierzyć  teren, na którym planujemy nowe nasadzenia. Pozwoli nam to określić, jak duży będzie projekt, ile roślin będziemy potrzebować oraz oszacujemy koszty, które poniesiemy. Strony internetowe dla miłośników ogrodów są miejscem, gdzie znajdziemy pełno fachowych porad oraz mnóstwo praktycznych wiadomości na temat roślin i ich wymagań. Z tego właśnie względu dobrze jest zaprzyjaźnić się z witryną dla ogrodników. Możemy również skorzystać z bardziej tradycyjnej metody zdobywania wiedzy i nabyć papierowy poradnik dla ogrodników.

Prosty i tani ogród skalny

Ogrody skalne spełniają bardzo dekoracyjną rolę w naszej przydomowej przestrzeni,  wbrew pozorom nie kosztują dużo pieniędzy i nie wymagają nakładów czasu i pracy. Najważniejszym wymogiem do założenia skalnej rabaty jest posiadanie odpowiednich materiałów, czyli kamieni. Najlepiej sprawdzają się naturalne wapienie lub piaskowce, możemy znaleźć je na polach, przy naturalnych ciekach wodnych albo zakupić w sklepie z materiałami budowlanymi. Kamienie mają zadanie imitować naturalne krajobrazy górskie, im większe mamy okazy, tym ładniej będzie wyglądała nasza kompozycja. Rośliny, które wysadzamy w takich miejscach powinny być roślinami wieloletnimi, czyli bylinami. Jeśli nie wiemy, jakie rośliny na skalniak możemy zasadzić – dobrze jest zapytać sprzedawcy w sklepie ogrodniczym.

Rośliny w towarzystwie kamieni

Rośliny rosnące w wysokich górach oraz w szczelinach skał muszą być odporne na niekorzystne warunki. W tym przypadku, chodzi głównie o niewielką ilość wody, jaka występuje w takich miejscach, silne nasłonecznienie, wiatr oraz ewentualne niskie temperatury. Z tego powody rośliny skalne posiadają płytki, ale dobrze rozwinięty system korzeniowy, ich pokrój jest zwarty i są zdolne do intensywnej ekspansji. Do najpopularniejszych gatunków, które z powodzeniem mogą być sadzone w przydomowych ogrodach skalnych należą: żagwin ogrodowy, gęsiówka kaukaska, sasanka, floks szydlasty. Powyższe rośliny kwitną wczesną wiosną, dlatego należy wśród nich zasadzić okazy, które będą zdobić rabatę w późniejszym czasie. Idealnie nadają się tutaj rojniki i rozchodniki, ich ozdobą są skórzaste liście oraz z niepozorne kwiaty. Całość możemy podkreślić trawami oraz wrzosami, które zachwycą nas, kiedy dni staną się chłodniejsze, a noce dłuższe. Warto pamiętać, że po pewnym czasie skalniak stanie się zarośnięty, trzeba więc usuwać nadmiernie rozrośnięte rośliny i odsłaniać kamienie, aby kompozycja nie straciła na uroku.

Artykuł powstał przy współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym. Poradnik Ogrodniczy to największa w Polsce baza wiedzy ogrodniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *