Do czego wykorzystuje się areator?

Do czego wykorzystuje się areator?

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Pielęgnacja trawnika nie kończy się na regularnym koszeniu, podlewaniu w razie suszy i usuwaniu chwastów. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest napowietrzanie (aeracja) trawnika. Efektem tego zabiegu jest zwiększenie masy korzeniowej i pobudzenie trawy do wzrostu. Ogrodnicy polecają jej wykonanie dwa razy w roku. Po zimie trawnik nie wygląda najlepiej i wymaga poprawy wyglądu. Wiosną warto przeprowadzić wertykulację trawnika.

Aeracja i wertykulacja trawnika

To dwa zabiegi poprawiające wygląd trawnika. Aeracja trawnika poprawia właściwości gleby poprzez jej napowietrzanie. Lepsza jest wchłanialność wody i składników odżywczych. Napowietrzanie jest sposobem ratowania zbitej i mocno zagęszczonej gleby. Dzięki aeracji zwiększa się masa korzeniowa i trawa lepiej rośnie. Staje się odporniejsza na deptanie.

Na mniejszej powierzchni zabieg można wykonać za pomocą wideł lub butów z kolcami. Na większych trawnikach doskonale sprawdzą się specjalne urządzenia – aeratory.

Zabiegiem ważnym dla prawidłowego wzrostu trawy jest wertykulacja polegająca na usunięciu z trawnika resztek darni, to znaczy warstwy obumarłych roślin uniemożliwiających nawilżenie i dotlenienie gleby. Filc utrudnia wzrost nowych pędów trawy, stanowi źródło rozwoju dla grzybów i baterii chorobotwórczych, mogących dotkliwie uszkodzić głębsze warstwy murawy. Wertykulacja usuwa zanieczyszczenia i odpowietrza glebę.

Wertykulacja bez bólu pleców

Piękny, bujny trawnik nie musi być okupiony bólem pleców. Wertykulator elektryczny usuwa mech i inne obumarłe rośliny. Ostre noże nacinają powierzchnię trawnika, tworząc szczeliny, poprzez które do korzeni dostaje się woda i tlen. Stosowanie wertykulatora niweluje konieczność nawożenia trawnika sztucznymi środkami i zmniejsza koszty pielęgnacji ogrodu. Urządzenia posiadają kosze, do których zbierane są odpadki.

Skuteczne napowietrzanie aeratorem

Nakłuwanie trawnika butami z kolcami jest czasochłonne i nie daje zadowalających wyników. O wiele lepszy efekt napowietrzania trawnika uzyskuje się przy użyciu aeratora. Urządzenie wycina otwory w glebie i usuwa z niej trawnik. Ziemia z wyciętych otworów wyciągana jest na wierzch trawnika i usuwana. Dzięki temu nie dochodzi do zagęszczania się podłoża. Zabieg zwiększa wytrzymałość trawy na upał  i suszę oraz poprawia wymianę powietrza pomiędzy glebą a atmosferą. Zabieg wzmacnia korzenie trawy i rozluźnia warstwę filcu. Aerację najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną i późnym latem. Zanim użyje sięaeratora należy skosić trawę do wysokości 2-3cm i obficie podlać i poczekać aż woda wsiąknie w glebę.

Zarówno aerator i wertykulator elektryczny pracują cicho i nie zakłócają odpoczynku w ogrodzie. Przy większych trawnikach polecane są spalinowe modele obu urządzeń, które mają większy zasięg działania. Dzięki stosowaniu profesjonalnych urządzeń do pielęgnacji trawy można cieszyć się doskonałym wyglądem trawnika do następnej zimy i to bez bólu kręgosłupa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *