Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Jesteście zauroczeni krajem kwitnącej wiśni i marzy wam się ogród w stylu japońskim? Poniżej podpowiadamy jak założyć tego rodzaju ogród i co jest jego głównymi cechami charakterystycznymi.

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Mimo że Japonia oddalona jest on naszego kraju o tysiące kilometrów to jednak znajdujące się w kraju kwitnącej wiśni ogrody stanowią obiekt westchnień wielu polskich miłośników roślin. Co zatem jest tak wyjątkowego w japońskich ogrodach, że coraz więcej osób stara się je zaadaptować na polskim gruncie? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w poniższej publikacji.

Nasze rozważania zaczniemy od krótkiego rysu historycznego związanego z genezą japońskich ogrodów. Japonia to stosunkowo niewielki kraj, którego cztery piąte stanowi obszar górski. Przekłada się to na duże zaludnienie. Sprawia to, że każdy skrawek ziemi jest w Japonii na wagę złota. Nawet mały ogród jest zatem powodem do dumy dla jego właścicieli. Ogród w Japonii to niemal świętość i jest zawsze bardzo ładnie zadbany. Miastem w Japonii, które słynie z najbardziej okazałych ogrodów jest Kioto – czyli dawna stolica kraju. Szacuje się, że można ich tam znaleźć blisko dwa tysiące.

Tym, co wyróżnia japońskie ogrody jest podejście do ich projektu. Patrząc na japoński ogród można mieć wrażenie obcowania z prawdziwą naturą, nietkniętą przez wpływ człowieka. Oprócz tego ogrody japońskie wyróżnia ogromna harmonia z całością otaczającej je przyrody. Brak w nich zatem symetrii, prostych rządek czy też jakiś regularnych ustawień roślin. Ogrody w japońskim stylu stronią również od dodatkowych dekoracji. Wyjątkiem może być jakiś mały mostek czy też pomost. Takie podejście przekłada się na całościowy charakter – który w odbiorze emanuje spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

Zestawiając zatem ogród japoński z klasycznym ogrodem europejskim można zobaczyć jak wielkie dzielą je różnice. Ich egzotyka w odniesieniu do tego, do czego jesteśmy tradycyjnie przyzwyczajeni sprawia, że wydają się one być tak atrakcyjne wizualnie.
Mimo że ogrody japońskie sprawiają wrażenie ,,dzikich” i bliskich naturze to wymagają one bardzo dużo pracy ze strony właścicieli. Tak naprawdę uzyskanie takiego efektu to konsekwencja wielu godzin ciężkiej i regularnej pracy w ogrodzie.

Jak zatem zaplanować własny ogród w stylu japońskim? Otóż należy pamiętać o tym, że każdy element w tego rodzaju ogrodzie ma swoje własne miejsce i znaczenie. Panować ma natura. Z tego też względu wszelkie krzewy nie są przycinane. W ogrodzie japońskim powinny znaleźć się skalne odłamki – ich funkcje może pełnić drobny żwirek.

Jeżeli mowa, o jakich roślinach nie może zabraknąć w ogrodzie w stylu japońskim należy tu wymienić magnolie, klon japoński, pigwowiec czy też azalię japońską. Uroku całości doda również zdecydowanie się na wiśnie piłkowaną. Gatunek ten należy do roślin ozdobnych i swoje piękno ujawnia podczas kwitnienia. Kwiaty, jakie posiada wiśnia piłkowana mogą przybierać kolory od białego poprzez ciemno-różowy, tworząc tym samym niesamowity klimat w ogrodzie.

Oprócz wspomnianych roślin ogród japoński to miejsce, gdzie doskonale odnajdą się różnego rodzaju mchy. Z racji, że w tego typu ogrodzie nie zakłada się trawnika, mech w połączeniu ze wspomnianym wcześniej żwirkiem będzie tworzyć swoistego rodzaju ścieżkę.

Trzymając się opisanych zasad dotyczących charakteru ogrodu ( jak najbliżej natury ) i wybierając wspomniane rośliny z całą pewnością również wam uda się stworzyć namiastkę prawdziwego, japońskiego ogrodu w naszych rodzimych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *