Co to jest dekontaminacja?

Co to jest dekontaminacja?

Dość zagadkowy proces służący dezaktywacji i usunięciu substancji szkodliwej. Dekontaminacji poddawani są zarówno ludzie, zwierzęta, jak i elementy nieożywione środowiska. Jakie substancje zatem powinny podlegać dekontaminacji? Do takich substancji powodujących skażenie można zaliczyć na przykład materiały radioaktywne, czynniki biologiczne lub wszelkiego rodzaju chemikalia występujące tam, gdzie wystąpić nie powinny.

W zależności od obszaru, który wymaga przeprowadzenia procesu dekontaminacji, można ją podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • Dekontaminacja materii nieożywionej
  • Dekontaminacja powierzchni ciała – oczu i skóry
  • Dekontaminacja przewodu pokarmowego

W niniejszym artykule skupimy się na dekontaminacji materii nieożywionej, albowiem wart omówienia jest proces dekontaminacji lakieru samochodowego.

Czym jest dekontaminacja lakieru?

Każdy posiadacz samochodu chcąc zadbać o niego wykonuje szereg pielęgnacyjnych czynności, od czyszczenia wnętrza, przez konserwację elementów mechanicznych, po utrzymanie w czystości karoserii auta. Dla każdego ważne jest to, jak wygląda jego samochód, albowiem w dzisiejszych czasach jest to nasza wizytówka.

Jedną z takich pielęgnacyjnych czynności jest woskowanie samochodu, jednak zanim przystąpimy do tego nader ważnego procesu, musimy pamiętać o dekontaminacji lakieru. Jest to o tyle ważne, że wszelkie plamy, naloty czy pyłki skutecznie mogą zepsuć nam pracę związaną z pielęgnacją lakieru, a co ważniejsze – wymienione zanieczyszczenia szkodzą nie tylko lakierowi naszego samochodu, ale przede wszystkim nam samym. Kiedy zatem powinniśmy zdecydować się na dekontaminację lakieru? Przede wszystkim powinniśmy to robić w ramach profilaktyki, aby wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi procesami. Przed wszelkimi pracami związanymi z renowacją lakieru naszego samochodu wskazana jest dekontaminacja, ponieważ lepiej pracuje się na czystej, niezabrudzonej powierzchni. Kolejną sytuacją, w której dekontaminacja lakieru jest nieodzowna jest zabezpieczanie lakieru wszelkimi powłokami, takimi jak wosk. Zanim nałożymy wosk i wypolerujemy lakier naszego samochodu, warto usunąć wszelkie przebarwienia, plamy, pyłki i naloty, ponieważ podczas woskowania możemy nieczystości wetrzeć w lakier i poważnie go uszkodzić.

Na czym polega dekontaminacja lakieru?

Proces dekontaminacji lakieru naszego samochodu powinniśmy zacząć od dokładnego umycia i osuszenia samochodu. Pozwoli to na lepsze działanie większości środków, których używać będziemy w dalszym ciągu omawianego procesu. Po umyciu i osuszeniu trzeba zacząć od usunięcia smoły zalegającej głównie na dolnych partiach drzwi i klapie bagażnika. Do pozbycia się tego rodzaju ropopochodnych zabrudzeń możemy użyć środków do usuwania asfaltu i kleju. Gdy pozbędziemy się już smoły, następnym krokiem będzie pozbycie się zanieczyszczeń metalicznych.

Dekontaminacja – „Oddech Smoka”

Do usuwania zanieczyszczeń metalicznych mamy do wyboru szereg preparatów dedykowanych. Mają one charakterystyczny zapach, porównywany przez wiele osób do zapachu „zgniłych jaj”, w związku z tym wiele preparatów przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń metalicznych nosi nazwę „Dragon’s Breath”. Gdy podczas użytkowania preparat napotka na zanieczyszczenia metaliczne, możemy zaobserwować tak zwany efekt „krwawienia”, mocno charakterystyczny dla tego typu produktów. Przy usuwaniu zanieczyszczeń metalicznych postępujemy podobnie, jak przy usuwaniu smoły. Największą aktywność musimy okazać na felgach, jednak i lakier wymaga w tej kwestii uwagi.

Dekontaminacja – żywice

Podczas usuwania zanieczyszczeń żywicowych, należy stosować preparaty dedykowane zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywistym jest, by na tym etapie dekontaminacji używać produktu miejscowo za pomocą kosmetycznego wacika lub padzikiem mikrofibrowym.

Glinkowanie

W przypadku, gdy lakier nie jest jeszcze dostatecznie gładki mimo użycia wymienionych wyżej preparatów, zalecane jest zastosowanie specjalnej plastycznej masy glinkowej, mającej za zadanie usunięcie z lakieru wszelkich pozostałych zanieczyszczeń. Glinkę należy stosować na mokrym lakierze, z użyciem specjalnego lubrykantu, który nadaje poślizg podczas zabiegu glinowania. Ścierność masy dostosowujemy zgodnie z potrzebami i przeznaczeniem.

Dekontaminacja w szpitalu

Celem procesu dekontaminacji w pomieszczeniach szpitalnych jest zminimalizowanie rozprzestrzeniania się zakażeń, oraz zapobieganie wszelkim zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Rozpatrując definicję dekontaminacji w tym obszarze stwierdzić możemy, że jest to proces niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych poprzez mycie, dezynfekcję lub sterylizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *