Masa bitumiczna – na zimno, do izolacji fundamentów, na dach

Masa bitumiczna – na zimno, do izolacji fundamentów, na dach

Stosowana w budownictwie drogowym mieszanka kruszywa, lepiszcza i wypełniacza, zwana masą bitumiczną, świetnie sprawdza się podczas izolowania budynków mieszkalnych i nie tylko. Masa bitumiczna jest dość popularnym materiałem ze względu na swoją sporą, kilkunastoletnią wytrzymałość. Warunkiem wytrzymałości masy bitumicznej jest prawidłowa jej produkcja, oraz prawidłowe zastosowanie.

Gotowe masy bitumiczne – zastosowanie

Gotowe masy bitumiczne stosowane są najczęściej do hydroizolacji fundamentów i ścian w piwnicy. Wiele z rodzajów takich mas jest również stosowanych do uszczelnienia bitumicznych pokryć dachowych. Najogólniej rzecz biorąc, gotowe masy bitumiczne znajdują swe zastosowanie niemal wszędzie tam, gdzie występuje zwiększona wilgotność – tarasy, balkony, łazienki, piwnice, dachy, fundamenty. Są o tyle wygodne, że nie musimy się martwić o ich skład, albowiem jest on ściśle dobrany przez producenta.

Jednoskładnikowe masy bitumiczne – zastosowanie

Masy tego typu najczęściej stosowane są w chwili, gdy nasz dach wymaga konserwacji. Świetnie nadaje się do napraw pokryć bitumicznych, w szczególności, gdy dojdzie do uszkodzenia papy. Z racji składu jednoskładnikowych mas bitumicznych, nie powinny one mieć styczności ze styropianem lub polistyrenem, albowiem zawarte w nich organiczne rozpuszczalniki uniemożliwiają zastosowanie tego rodzaju masy bezpośrednio na styropianie. Można natomiast wykonać z takiej masy jednoskładnikowej bezspoinowe, samodzielne pokrycia bitumiczne.

Dwuskładnikowe masy bitumiczne – zastosowanie

W zależności od ilości nakładanych warstw dwuskładnikowej masy bitumicznej, może ona być zastosowana do wykonywania izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Wystarczy zatem nałożenie jednej warstwy takiej masy, aby uzyskać izolację przeciwwilgociową. Dołożenie jednej lub dwóch kolejnych warstw takiej masy sprawi, że powstanie izolacja przeciwwodna. Dwuskładnikową masę bitumiczną nakłada się za pomocą specjalnej pacy lub przez natryskiwanie. Przygotowanie izolowanej powierzchni nie jest pracochłonne, ponieważ można te masy stosować zarówno na wilgotnych, jak i suchych powierzchniach. Materiał, na którym można stosować dwuskładnikową masę bitumiczną to generalnie wszelkie materiały mineralne, co za tym idzie, takie masy zalecane są zarówno do izolacji poziomych (na przykład fundamenty), jak i pionowych. Z racji tego, że nie zawierają w sobie niszczących styropian rozpuszczalników, stosowane mogą być jako środek mocujący płyty styropianowe do fundamentów. Dwuskładnikowych mas bitumicznych nie powinno się stosować w ujemnej temperaturze, przedział temperatur zalecanych podczas stosowania tych mas mieści się między +1 °C, a +35 °C. W przypadku stosowania tej masy do izolowania fundamentów, nadaje się do zasypania już po dwudziestu czterech godzinach.

Kity bitumiczne

Najlepiej sprawdzają się do drobnych napraw powłok izolacyjnych. Ich doraźne zastosowanie skłania producentów do umieszczania tych mas w takich samych kartuszach, jak uszczelniacze akrylowe lub silikonowe. Tak niewielkie ilości materiału (pojemność około 310 ml) w zupełności wystarczą do niewielkiej naprawy bitumicznego pokrycia dachowego, albo uszkodzonej hydroizolacji.

Masy KMB i asfaltowe

Prawidłowe nałożenie warstwy masy wymaga dużej wprawy, oraz użycia kielni i pacy. Doświadczenie w tym zakresie umożliwia założenie warstwy o żądanej grubości. W zależności od zaleceń producenta danej masy, kolejne warstwy nakłada się na poprzednią jeszcze mokrą, albo po wyschnięciu warstwy poprzedniej.

Masy KMB nie są stosowane jedynie do hydroizolacji, albowiem odpowiednia metoda nakładania umożliwia również zastosowanie naprawcze niewielkich ubytków. Wystarczy zastosować tak zwane szpachlowanie drapane, podczas którego narzędzie trze o podłoże podczas aplikacji materiału w ubytku. Po związaniu tak nałożonego materiału, można wykonać właściwą warstwę hydroizolacji. Warstwy tej nie wliczamy do ilości warstw wchodzących w całość grubości wykonywanej izolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *