Co oferuje deweloper?

Co oferuje deweloper?

W ostatnich latach w Polsce zwiększa się liczba deweloperów budujących nowe domy i mieszkania, a zainteresowanie rynkiem zakupu nowych nieruchomości rośnie. Jak sprawdzić dewelopera i jakie standardowe bądź bardziej spersonalizowane oferty podsuwają nam dzisiaj deweloperzy?

Czym zajmują się deweloperzy i co oferują?

Deweloperzy zajmują się planowaniem, projektowaniem i budową różnego typu nieruchomości, które są przez nich następnie wystawiane na sprzedaż. Na polskim rynku mam wiele takich firm rozlokowanych w poszczególnych województwach i specjalizujących się w budowie domów w określonym regionie. Dla przykładu deweloper z Trójmiasta będzie znał się na specyfice rynku nadmorskiego o wiele lepiej, niż firma, która działa w Beskidach, dlatego wybierając ofertę dewelopera warto upewnić się czy ma już doświadczenie i dobre rekomendacje właśnie na lokalnym rynku.

Wachlarz usług świadczonych przez deweloperów obejmuje budowę domów jednorodzinnych, segmentowych, tworzonych w zabudowie bliźniaczej oraz standardowych bloków mieszkaniowych, w których można kupić pojedyncze mieszkania. Najczęstszym modelem deweloperskich jest sprzedaż mieszkań, które jeszcze nie zostały wybudowane i za które przyszli klienci płacą już na etapie ich budowy i w ten sposób niejako rezerwują sobie zakup nieruchomości na danym osiedlu.

Drugim modelem działania wymagającym od dewelopera posiadania znacznie większej płynności finansowej jest budowa nieruchomości w całości finansowana z własnych pieniędzy i sprzedawanie mieszkań dopiero po zakończeniu inwestycji. Niestety ten model, mimo, iż jest dla klientów bezpieczniejszy i chętniej przez nich pożądany, jest również o wiele rzadszy.

Jak sprawdzić dewelopera?

Interesująca oferta mieszkaniowa, jaką proponuje np. deweloper z Trójmiasta powinna być najpierw drobiazgowo przeanalizowana przez każdego klienta. Przedmiotem takiej analizy powinno być sprawdzenie historii dewelopera, jego dotychczasowych inwestycji czy nawet rozmowa z klientami, którzy już kupili od niego dom czy mieszkanie i mogą opowiedzieć o zasadach współpracy bez koloryzowania. Taka opinia jest niezwykle ważna, bo pokazuje solidność i słowność przedsiębiorcy i daje przyszłym kupującym dużo większe poczucie bezpieczeństwa.

Historię finansową dewelopera można też sprawdzać w bazach firm, które za opłatą udostępniają np. informacje o tym czy taki przedsiębiorca nie jest zadłużony. Dodatkowo istnieją rządowe rejestry nierzetelnych firm, przed którymi ostrzega np. KNF i również warto je sprawdzić, żeby upewnić się czy wybrany deweloper nie znajduje się na takie czarnej liście. Jeśli nie, to będziemy mieć pewność, że to solidna marka, która wywiązuje się z podjętych wobec klientów zobowiązań.

Podsumowując: zanim zdecydujemy się na ofertę konkretnego dewelopera warto przyjrzeć się i samej ofercie i firmie, która ją proponuje. Dopiero dokładna analiza warunków zawartych w umowie z takim przedsiębiorcą oraz sprawdzenie jego historii i rekomendacji innych klientów da nam większą pewność, co do rzetelności świadczonych usług i wiarygodności samej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *