W jakim stylu urządzić ogród? Pomysły na aranżację przestrzeni wokół domu

W jakim stylu urządzić ogród? Pomysły na aranżację przestrzeni wokół domu

Aranżacja przestrzeni wokół domu wpływa na nasze samopoczucie, a zagospodarowanie ogrodu związane jest z osobistymi preferencjami i upodobaniami. W jakim stylu warto urządzić ogród, tak aby stał się niebanalną wizytówką posesji?

Na co zwrócić uwagę podczas organizacji przestrzeni wokół domu?

Planując organizację działki musisz skonfrontować marzenia i plany z istniejącymi warunkami, rozmiarami ogrodu, rodzajem podłoża oraz nasłonecznieniem. Weź również pod uwagę warunki klimatyczne oraz wilgotność powietrza. Inaczej wygląda ogrodowa architektura, kiedy dom zamieszkują dzieci i zwierzęta, natomiast pasjonaci typowo ozdobnych przestrzeni zaplanują odmienny układ. Pamiętaj, że najwięcej przyjemności sprawia tworzenie, zaplanuj w jakim stylu chcesz urządzić swoją wymarzoną krainę wokół domu. Organizacja zieleni wymaga konkretnej koncepcji, która musi wpasować się zarówno w Twój gust oraz sprostać wymogom środowiskowym. Ogród zaaranżujesz korzystając z pomysłów na homebook.pl/inspiracje/ogrod, które staną się natchnieniem do zmian i stworzenia oryginalnego designu.

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

Przestrzeń wokół domu to oaza, miejsce Twojego wypoczynku, relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ogród w stylu wiejskim najlepiej komponuje się z podmiejskim, sielankowym klimatem. Wszechobecne kwiaty, zioła, owocowe drzewa i grządki warzywne idealnie wpisują się w tradycyjną, klasyczną architekturę. Frontową część ogrodu wypełnij kwiatowymi rabatami, nie bój się malowniczego gąszczu, pełnego polnych kwiatów jak chabry, dzwonki, maki i złocienie. Postaw na astry, lewkonie, niezapominajki i słoneczniki. Wokół ogrodzenia posadź krzewy bzu, forsycji oraz jaśminowca, okraś przestrzeń pachnącą lawendą, macierzanką i ziołami. Nie zapomnij o wiklinowych koszach, drewnianych meblach i altankach.

Aranżacja ogrodu w konwencji śródziemnomorskiej

Zielony zakątek w stylu śródziemnomorskim przywołuje wspomnienia z wakacji, w południowych rejonach Europy. Bujna roślinność okolic Morza Śródziemnego w polskich warunkach klimatycznych wymaga szczególnej troski, pielęgnacji oraz zabezpieczenia w okresie jesienno-zimowym. Pnące rośliny jak róże, hortensje, winorośle dobrze umieścić na pergolach. W nasłonecznionych miejscach posadź cisy i cyprysiki. Niezbędne będą płytkie baseny oraz fontanny. Postaw na skrzynie, gliniane, ceramiczne i żeliwne donice, w których znajdą miejsce bujne oleandry.

Pomysł na ogród w stylistyce angielskiej

Dla zwolenników ładu i porządku idealnym rozwiązaniem jest ogród w stylu angielskim. Dobrze obsadzić ogrodzenie strzyżonymi żywopłotami i niskimi krzewami. Wskazany jest nienagannie utrzymany trawnik. Rozmaite cebulkowe kwiaty posadź na rabatach, w dużych grupach lub w drewnianych donicach. W tej koncepcji dominują stylowe, drewniane meble, wskazane są ławki, huśtawki, jednak motywem przewodnim wystroju są barwne i efektowne kwiaty w odcieniach różu, bieli, błękitu i fioletu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *