Wracając myślami daleko w przeszłość wyobraźmy sobie wyposażenie kuchni naszych babć i prababć. To, co każdy z nas ma w swojej kuchni dzisiaj, niemal w niczym nie przypomina dawnego wyposażenia kuchni naszych przodków. Wszystkie te zmiany, technologiczne nowinki i innowacje służą nam w codziennym ułatwianiu naszego życia.
W natłoku obowiązków i spraw do dopilnowania, nie mamy czasu myśleć nad porządnym wyszorowaniem zlewu z resztek przypraw, półproduktów żywnościowych, czy związanego z nimi zapachu. W dzisiejszym świecie dążymy do jak największej wygody, aby przyspieszyć, udoskonalić i ubogacić wszystkie sfery naszego życia. Współczesna technologia wychodząc nam naprzeciw, oferuje innowacyjne rozwiązania wyposażenia kuchennego, które nie ogranicza się już jedynie do funkcji roboczych, lecz jest po prostu piękne i zachęca do wyeksponowania. Kiedyś chowało się zlew w zabudowie, dzisiejszy zlew z konglomeratu musi być pokazany, albowiem piękno i elegancja idą w parze z dobrym nastrojem.
Czym jest konglomerat?
Konglomerat jest zlepieńcem, inaczej żwirowcem. To lita, grubo okruchowa skała osadowa ciesząca się różnobarwnością powstającą z obtoczonych okruchów skał. W Polsce najczęściej spotykanymi żwirowcami są zlepieniec zygmuntowski, oraz zlepieniec z Malinowej Skały. Zlepieniec zygmuntowski powstaje z osadów transportowanych przez rzeki płynące po intensywnych opadach na pustyni. Nazwę swą zawdzięcza Zygmuntowi III Wazie, albowiem pierwszy trzon kolumny Zygmunta powstał właśnie z tej skały. W Polsce występuje w górnych warstwach godulskich w Beskidzie Śląskim, ale również w pobliżu szczytu Malinowej Skały, której zawdzięcza swą nazwę. Jest to górno kredowy, średnio i drobnoziarnisty zlepieniec kwarcowy.
Kuchnia sercem domostwa
Chromoniklowe i emaliowe zlewy wpuszczane w blat powoli odchodzą w zapomnienie, a na ich miejsce przybywają elegancja i czystość w postaci zlewów z polerowanego konglomeratu. Możemy się zastanawiać na czym polega ich fenomen, jednak zalet jest tak wiele, że nie sposób oprzeć się zamontowaniu takiego we własnej kuchni. Stworzenie kuchni mającej tak nowoczesny design sprawi, że całe mieszkanie lub dom zechcemy wynieść na zupełnie nowy poziom elegancji.
Zlew z konglomeratu – nowy poziom elegancji
Wprowadzenie do kuchni podwieszanego zlewozmywaka stworzonego z konglomeratu kwarcowego daje nam możliwość utworzenia wręcz futurystycznego designu kuchni. Montaż takiego zlewozmywaka polega na podwieszeniu i wpuszczeniu go w blat w taki sposób, aby eksponując jego wewnętrzne krawędzie stworzyć z blatem elegancki monolit, płaszczyznę monochromatyczną, której robocze powierzchnie przenikają się i łączą ze sobą.
Zlew z konglomeratu – oczywiste zalety
Niezwykła plastyczność tego sprytnego materiału, jakim jest konglomerat, pozwala nam na wybranie dowolnego kształtu naszego zlewu. Zazwyczaj wybierane są kształty wieloboczne, kwadraty, prostokąty, jednak w dokonaniu wyboru ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Głęboko wyżłobiona część powierzchni wchodzącej w skład zlewozmywaka może pełnić funkcję ociekacza – poręczne i wygodne rozwiązanie, które nie psuje wyglądu kuchni. Konglomerat jest materiałem, który całkowicie powstrzymuje wodę, gdyż jest wodoodporny. Nie straszne mu są wysokie temperatury, zarysowania, utłuczenia, czy przebarwienia. Kolory soków warzyw i owoców, z przypraw, czy innych spożywczych produktów nie trzymają się powierzchni konglomeratowego zlewu lub blatu. Stylowa elegancja takiego zlewu podkreślana jest czystością i brakiem zapachu związanego z żywnością. Jest antyseptyczny, nie pozwala na namnażanie się bakterii na jego powierzchni, dzięki czemu jest niezwykle higieniczny i bezpieczny. Możliwość wyboru koloru, kształtu, wielkości i głębokości naszego zlewu daje nam wygodę aranżacji naszej kuchni jak tylko zechcemy, tym bardziej, że spokojnie możemy wykonać cały blat z tego samego materiału, co zlew, dzięki czemu wyeksponujemy jego prostotę i futurystyczną i minimalistyczną elegancję. Dziś monolityczne płaszczyzny o gładkiej fakturze i jasnych barwach dodają wnętrzom przytulności, ciepła i rozjaśniają je radośnie.