Jakie błędy popełniamy najczęściej przy montażu rolet okiennych zewnętrznych?

Jakie błędy popełniamy najczęściej przy montażu rolet okiennych zewnętrznych?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne to najczęściej wybierane przesłony okienne zarówno do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Wraz z dobrej jakości oknami o odpowiedniej izolacyjności tworzą duet doskonały, najchętniej wybierany przez ostatnie lata. Ich niesłabnąca popularność przede wszystkim związana jest z ich uniwersalnością i możliwością dopasowania do niemal każdego wnętrza. Rolety okienne zewnętrzne pełnią poza tym funkcję ochronną, tworząc dodatkową barierę zarówno przed wpadającym światłem, jak i przed uszkodzeniem okien. Ich montaż, mimo że wydaje się nieskomplikowany, może sprawić nieco trudności. Umiejętne zamontowanie rolet zewnętrznych jest kluczowe dla ich trwałości i funkcjonalności.

Rolety zewnętrzne 

Zasadniczo, rolety zewnętrzne w zależności od sposobu montażu dzieli się na naokienne oraz adaptacyjne, zwane też elewacyjnymi. Rolety naokienne są montowane już na wczesnym etapie budowy, dlatego należy je wybrać odpowiednio wcześnie. Ich dużym plusem jest możliwość wtopienia się w konstrukcję bryły. To, niewątpliwie, niezwykle nowoczesne rozwiązanie, wyglądające bardzo futurystycznie i będące bardzo innowacyjne. Roleta jest ruchoma, steruje się nią na wszystkie możliwe sposoby, zarówno mechanicznie, jak i automatycznie – również za pomocą smartfonu lub tabletu. Mechanizm tego urządzenia jest wykonany z bardzo trwałego PCV, a montuje się go na ramie drzwi oraz okien.

Montaż rolet adaptacyjnych nie jest ograniczony czasowo, rolety te mogą być montowane na każdym etapie budowy, również po jej zakończeniu, ponieważ nie wymagają montażu na ramie okiennej czy drzwiowej. Cały mechanizm zawarty jest w kasecie, która stanowi dodatkowo dekorację elewacji, jeśli jej kolor jest dobrze do tej elewacji dopasowany. Lamele są wykonane z niezwykle trwałego aluminium i mogą mieć różną grubość i długość.

Prawidłowy montaż – klucz do trwałości rolet zewnętrznych

Prawidłowe działanie rolet zewnętrznych i ich funkcjonalność zależą w głównej mierze od właściwego montażu. Niezwykle ważny jest profesjonalny pomiar wnęki okiennej lub drzwiowej, w której ma być zamontowana roleta, a także wybór odpowiedniego, najlepszego dla nas systemu. W tych kwestiach najlepiej zdać się na fachowe porady specjalisty z firmy zajmującej się montażem rolet zewnętrznych. Każdy system rolet wymaga innego pomiaru i sposobu montażu.

Etap produkcji rolet zewnętrznych jest nie mniej ważny. Profesjonalnie wykonana roleta zgodnie z przyjętymi standardami i wybraną przez nas technologią, z materiałów najwyższej jakości to gwarancja trwałości urządzenia i naszego zadowolenia z jego użytkowania. Wadliwe wykonanie rolety, z tańszych materiałów, z wieloma wadami technicznymi, wpływa na jej nieprawidłowe działanie i nieestetyczny wygląd.

Na poprawny proces montażu składa się wiele czynników. Bardzo ważne jest dokładne wypoziomowanie prowadnic i kasety z mechanizmem rolety, aby jej opuszczanie i zwijanie było równomierne, a ustawianie lameli płynne. Montaż rolet powinien być realizowany przez fachowców, którzy mają duże doświadczenie w tego typu pracach. Przed każdym montażem zaleca się sprawdzenie stanu rolet, które nam dostarczono, przede wszystkim pod kątem ich technicznego stanu i poprawnego wykonania.

Jakie błędy popełniamy przy montażu rolet zewnętrznych?

Na trwałość i prawidłową pracę rolety ma wpływ wiele czynników. Pierwsze wady mogą powstać już na poziomie ich produkcji. Po otrzymaniu zamówionych rolet należy je bardzo dokładnie sprawdzić pod kątem ich stanu technicznego – najlepiej jeśli zrobi to fachowiec, który będzie je montował. Na poziomie montażu mogą się zdarzyć również błędy wykonawcze, takie jak złe wymierzenie otworów okiennych i drzwiowych i kłopoty z wpasowaniem w nie rolet, niezachowanie pionów prowadnic oraz poziomu skrzynki, niedostosowanie warunków pogodowych, niewłaściwe przygotowanie powierzchni pod montaż rolet zewnętrznych (np przykręcając urządzenie bezpośrednio do warstwy izolacyjnej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *