Jak wiosną zadbać o rośliny wieloletnie?

Jak wiosną zadbać o rośliny wieloletnie?

Największą zaletą bylin jest zdolność do zadomowienia się niemal w każdym miejscu i w każdych warunkach. Co więcej, nie są to również rośliny wymagające nieustannej opieki i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, aby rozwijały się w prawidłowy sposób, należy przestrzegać podstawowych zasad uprawy. Jak wiosną zadbać o rośliny wieloletnie? Jakich czynności nie można pomijać?

Byliny mają wielu zwolenników. Ogrodnicy cenią je przede wszystkim za wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne i niewygórowane wymagania pielęgnacyjne. Najwięcej pracy musimy włożyć wczesną wiosną, by w prawidłowy sposób przygotować byliny do sezonu wegetacyjnego. Z kolei późną wiosną i przez resztę sezonu ich uprawa ogranicza się niemal do minimum. Poniżej kilka wskazówek na temat wiosennej uprawy roślin wieloletnich.

Pielęgnacja roślin wieloletnich wiosną

Podlewanie

Jedną z kluczowych kwestii w uprawie bylin jest dbanie o właściwy stopień wilgotności podłoża. Rośliny wieloletnie są z reguły odporne na chwilowe niedobory wody, jednak trzeba uważać, by przesuszenia nie powtarzały się zbyt często. Przedłużająca się susza w znacznym stopniu spowolni ich wzrost oraz kwitnienie – rośliny będą mniejsze i słabsze, a kwitnienie mniej obfite.

Warto podkreślić, że rośliny należy podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia, zwłaszcza w czasie wiosenno-letnich upałów. Podlewanie roślin w pełnym słońcu grozi poparzeniem liści, a nawet „ugotowaniem” korzeni.

Nawożenie

Czy powinno się nawozić rośliny wieloletnie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna: to zależy. Najważniejszym czynnikiem warunkującym konieczność nawożenia jest moment posadzenia konkretnych bylin. Co do zasady, nawozimy tylko te rośliny, które sadziliśmy wczesną wiosną. Gatunki sadzone pod koniec lata nie powinny być nawożone aż do przyszłego sezonu wegetacyjnego. Warto mieć także na uwadze indywidualne preferencje poszczególnych gatunków. Nie wszystkie są tak samo „żarłoczne”.

Pierwsze nawożenie powinno być wykonane mniej więcej miesiąc po nasadzeniu, na przełomie kwietnia i maja, kolejne – najpóźniej na początku sierpnia. Zasilenie roślin wczesną jesienią spowoduje dodatkowe pobudzenie ich do wzrostu pędów, a świeże przyrosty będą bardziej narażone na przemarznięcie.

Do nawożenia roślin wieloletnich sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, które dostarczają niezbędne składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. Oprócz nawozów wieloskładnikowych świetnie sprawdzają się również nawozy organiczne, a także podlewanie roślin gnojowicą.

Duży wybór nawozów przeznaczonych do efektywnej pielęgnacji roślin wieloletnich można znaleźć w sklepie ogrodniczym Florexpol. Warto podkreślić, że decydując się na zakupy, należy wybierać wyłącznie sprawdzone miejsca, które nie tylko gwarantują wysoką jakość sprzedawanych preparatów, ale także odpowiednie poradnictwo.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Uprawa roślin, nie tylko bylin, wymaga stałej obserwacji w kierunku występowania groźnych chorób oraz pojawienia się niszczycielskich szkodników. Największe spustoszenie sieją zazwyczaj przędziorki, mszyce i ślimaki, natomiast najgroźniejsze choroby grzybowe to między innymi mączniak, zgnilizna oraz rdza.

Skuteczną ochronę zapewniają specjalistyczne opryski, dostępne w sklepach ogrodniczych, ukierunkowane na konkretny problem. Kluczowa w kwestii zwalczania szkodliwych patogenów jest szybka reakcja. Opryski należy stosować natychmiast po pojawieniu się problemu. Zaniechanie dość szybko doprowadzi do rozprzestrzenienia się choroby lub szkodnika na sąsiednie rośliny, przez co usunięcie ich będzie niemal niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *