Jest wiele zalet domów, którymi nie mogą poszczyć się mieszkania. Jedną z nich jest ogród – choć coraz więcej warszawskich deweloperów oferuje przynależące do poszczególnych lokali przydomowe ogródki, to nie mogą się one równać z prawdziwymi, pełnowymiarowymi ogrodami przy domach jednorodzinnych. Poniżej prezentujemy wady i zalety posiadania dużego przydomowego ogrodu.
Uroki życia za miastem
Choć w samym mieście powstają osiedla domków szeregowych z ogrodami, to nie mogą się one równać z domami wybudowanymi na rozległych działkach w spokojnej podmiejskiej okolicy. Kiedy sąsiad nie zagląda ci przez płot i masz poczucie, że twój ogród naprawdę należy do ciebie, a nie do całego osiedla, możesz zrelaksować się i odetchnąć świeżym powietrzem.
Życie w miejscowościach podmiejskich to urok spokojnej okolicy, która sama w sobie wygląda inaczej niż w mieście. Widać to szczególnie w Warszawie, gdzie zarówno na Białołęce, jak i na Mokotowie dominują wysokie bloki budowane jeden obok drugiego z niewielkimi odstępami między poszczególnymi budynkami. Taki typ zabudowy przytłacza człowieka i sprawia wrażenie życia w zamknięciu i w potrzasku. Co innego miejscowości aglomeracji warszawskiej, gdzie można spotkać jedynie niską zabudowę – nawet bloki mają po dwa czy trzy piętra i nie są wyższe niż otaczające je lasy.
Przestrzeń dla wszystkich domowników
Domy z ogrodami są dużo, a przez to stanowią komfortowe mieszkanie dla dużych rodzin. Aby każdy z domowników czuł się komfortowo, musi mieć przestrzeń tylko dla siebie – niekoniecznie osobny pokój, ale możliwość pobycia w samotności już tak. Budując czy kupując dom warto upewnić się, że liczba pomieszczeń będzie odpowiednio duża.
Jednocześnie ogród jest przestrzenią wspólną dla wszystkich domowników – można w nim zarówno zjeść rodzinne śniadanie na świeżym powietrzu, jak i pobiegać czy pograć w piłkę. Mogą się tu spotkać wszyscy domownicy przy pracy i w czasie wolnym przeznaczonym na relaks. Ogród to przestrzeń, gdzie na pewno zacieśnimy więzi rodzinne.
Dodatkowe obowiązki
Z drugiej strony ogród to również dodatkowe obowiązki. Trzeba go nie tylko sprzątać, tak jak mieszkanie czy dom, ale również pielęgnować. Prace typowo ogrodowe, takie jak pielenie grządek, nawożenie i sadzenie, a także dbanie o rośliny potrafią być niezwykle czasochłonne. Zanim zaplanujemy ogród jak z katalogu, z najróżniejszymi drzewami, krzewami i kwiatami, a także grządką warzyw i ziół, zastanówmy się, czy będzie się miał kto tym wszystkim opiekować. Czy aby na pewno mamy czas, aby poza pracą zawodową poświęcać jeszcze długie godziny na pielęgnowanie ogrodu?
Jeśli nie, nie oznacza to, że musimy z niego rezygnować. Możemy podzielić obowiązki między domowników – proste prace, takie jak pielenie, mogą wykonywać nawet dzieci. Ponadto możemy poszukać roślin wymagających mało uwagi, by zredukować czas pracy w ogrodzie do minimum. Inną strategią będzie wybudowanie w ogrodzie altanki oraz domku do zabaw dla dzieci – konstrukcje drewniane nie wymagają tyle uwagi co rośliny, a są równie przydatne i ładne.