Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o basenach ogrodowych

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o basenach ogrodowych

Basen ogrodowy zapewni ochłodę w gorący, letni dzień. Można go ustawić przed lub za domem albo na działce rekreacyjnej. Małe, pompowane baseny są mobilne i pozwalają, żeby zabrać je ze sobą wszędzie.

Spełnią jednak oczekiwania wyłącznie najmłodszych użytkowników. Jakie baseny ogrodowe dostępne są w sprzedaży i jakie są ich cechy szczególne? Co decydować powinno o tym, jaki basen ogrodowy wybierze kupujący?

Trzy rodzaje basenów

Biorąc pod uwagę konstrukcję, baseny ogrodowe możemy podzielić na trzy rodzaje. Mamy więc baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane. Osobną kategorię stanowią baseny stacjonarne w ogrodzie, których niecka i ścianki są wkopane w ziemię. To baseny stałe, które nie są składane na okres jesienno-zimowy. W naszym klimacie wykorzystywanie basenów stacjonarnych nie jest jednak w pełni zasadne. Za to baseny ogrodowe przenośne można zawsze złożyć, jeśli zajdzie taka potrzeba, zwłaszcza poza sezonem letnim, przez co nie trzeba o nie dbać w czasie niepogody.

Dla kogo baseny dmuchane?

Dmuchane baseny ogrodowe są najtańsze i najłatwiejsze w użytkowaniu. Ich atutem jest niska cena, wysoka mobilność i niewielkie wymiary, dzięki czemu można je ustawić nawet na tarasie czy balkonie. Takie baseny mogą mieć fantazyjne kształty. Przeznaczone są głównie dla dzieci. Szukając basenów dmuchanych, upewnijmy się, z jakiego materiału są one wykonane. Powinno to być dosyć wytrzymałe tworzywo sztuczne.

W tego rodzaju basenach nie stosuje się pomp ani filtrów, a jedynie wymienia się wodę na nową. Ich wielkość uniemożliwia swobodne pływanie i nurkowanie dorosłym użytkownikom. Nie trudno też zniszczyć taki basen.

Basen rozporowy – alternatywa dla basenu dmuchanego

Zamiast basenów dmuchanych, można wybrać baseny rozporowe. Łatwo się je rozkłada, ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała, a cena nie jest wygórowana. Baseny te wykorzystują siłę naporu nalanej do środka wody, która nadaje konstrukcji pożądany kształt. Są one okrągłe i nawet dorosłym pozwalają chłodzić się bez przeszkód w upalne dni.

Kto powinien wybrać basen stelażowy?

Najdroższym w zestawieniu basenów ogrodowych jest basen stelażowy, którego niecka i ścianki opierają się na specjalnym stelażu. Takie baseny ogrodowe są najbardziej odporne na zniszczenia. Mogą one mieć różne kształty. Ten rodzaj znajdziecie na https://s-mumo.pl/baseny-ogrodowe,c11.html. Duże baseny tego typu pozwalają na swobodne pływanie i nurkowanie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wymagają one dosyć dużego terenu, aby móc je bez przeszkód rozłożyć. Wykorzystują pompy i filtry wody, dzięki czemu woda jest cały czas filtrowana i oczyszczana. Można je napełnić na początku sezonu i wypuścić wodę dopiero jesienią, cały czas mając możliwość korzystania z basenu. Ich wadą może być cena, choć w zestawie są one dostępne w atrakcyjnych ofertach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *