Styl skandynawski od lat króluje w wielu domach, a jego podstawowe zasady są znane niemal wszystkim. Aranżacja wnętrz w tym stylu charakteryzuje się prostotą, praktycznością i zamiłowaniem do natury. Te główne założenia widać zarówno w kolorystyce pomieszczeń, jak i we wzornictwie oraz designie mebli i dodatków. Jednym z najchętniej wybieranych dodatków do wystroju skandynawskiego są tekstylia, które z powodzeniem ocieplają wnętrza i oddają typowy północny charakter. Jakie tkaniny najlepiej wybierać do wnętrz skandynawskich?
Co to jest styl skandynawski?
Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej, a jego główną cechą jest zamiłowanie do natury i do wszystkiego, co ma z nią związek. Wnętrza urządzone w tym stylu są przede wszystkim minimalistyczne i proste w formie. Jasny kolor ścian, drewniane elementy oraz proste i funkcjonalne meble to jego znaki rozpoznawcze. Uniwersalność tego stylu sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno na niewielkich powierzchniach, jak i w dużych domach.
Styl skandynawski, jak każdy inny, rządzi się swoimi prawami. Wykańczając wnętrze w tym stylu, należy pamiętać o zachowaniu jasnej kolorystyki ścian, które stanowią tło dla mebli i dodatków. Najbardziej preferowane kolory to biel i szarość. Skandynawski styl słynie z zamiłowania do naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, które często występują w surowej formie. Bardzo dużą rolę pełnią tekstylia, które bardzo ocieplają wnętrze, sprawiając że jest przytulnie i stylowo.
Jakie tkaniny wybierać?
Jeśli szukasz tkanin do swojego wnętrza w stylu skandynawskim, wybieraj takie, które swoim wyglądem, fakturą i składem odwołują się do natury, podkreślając prosty i zgodny z nią styl życia. Zrezygnuj z tkanin syntetycznych, takich jak nylon, poliester oraz akryl, na rzecz tekstyliów produkowanych wyłącznie z naturalnych surowców. We wnętrzu skandynawskim doskonale odnajdą się wyroby z bawełny, lnu, wełny, jedwabiu czy juty.
Równie ważna jest grubość splotu użytych tkanin. W zależności od ich przeznaczenia, mogą być cienkie i zwiewne lub grube i mięsiste. Tkaniny o cienkim splocie najczęściej występują jako zasłony i firany, mają za zadanie sprawić, że całe wnętrze będzie się wydawać jasne i przestronne. Ciężkie i miękkie tkaniny natomiast ocieplają surową aranżację wnętrza, za ich sprawą pomieszczenia stają się przytulniejsze. Ten rodzaj tekstyliów najczęściej wykorzystuje się do produkcji ciepłych koców i pledów oraz puszystych dywanów.
Kolory typowe i wzory dla stylu skandynawskiego
Wnętrza w stylu skandynawskim są jasne i występują raczej w neutralnych kolorach, takich jak biel, szarość, odcienie beżu. Tekstylia również powinny być utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Zdarza się jednak, że w celu ożywienia monotonnego nieco wnętrza wprowadza się się nieco ciemniejsze kolory, takie jak czerń, antracyt, czy ciemne odcienie brązu. Należy jednak umiarkowanie dozować ciemniejsze odcienie, powinny one być wyłącznie akcentami w jasnym pomieszczeniu. Zdecydowanie bezpieczniej zdecydować się na dodatki w pastelowych odcieniach, z którymi nie tak łatwo przesadzić.
Bardzo charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są abstrakcyjne i geometryczne wzory (romby, trójkąty, figury przestrzenne itp.) oraz motywy nawiązujące do natury i tradycyjnego wzornictwa, jak wizerunki zwierząt (jeleni, wilków, lisów, reniferów itp.) na tekstyliach. W takich wnętrzach można zobaczyć pasiaste wełniane lub bawełniane chodniki oraz miękkie i puszyste dywany w jasnych odcieniach. Duża ilość poduszek, ciepłe dzianinowe koce i grubo tkane pledy to niemal znak rozpoznawczy stylu skandynawskiego.