Mały ogródek miejski sposobem na kontakt z naturą

Mały ogródek miejski sposobem na kontakt z naturą

Bezpośredni kontakt z przyrodą jest człowiekowi niezwykle potrzebny, zbawiennie działa na nasze samopoczucie, koi nerwy, wycisza i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Patrzenie na kolor zielony pozwala zrelaksować się naszym oczom, wyostrza wzrok, a naukowcy dowodzą, że nasze oczy są wręcz stworzone do patrzenia na ten właśnie kolor. Kontakt z naturą, spacer w lesie, a nawet samo patrzenie na leniwie falujące trawy to remedium na stres i ukojenie zszarganych codziennością nerwów.

 

Niestety nie każdy z nas ma szansę mieszkać w otoczeniu lasów, a w przestrzeni miejskiej nawet park lub niewielki skwer z zielenią może być rarytasem. Rozwiązaniem może być stworzenie w swoim najbliższym otoczeniu małego miejskiego ogródka, który zapewni niezbędny kontakt z naturą. W błędzie jest ten, kto uważa, że taka niewielka przestrzeń nie wpływie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Niewielki ogródek przydomowy, a nawet taras można zmienić w zieloną oazę, miejsce relaksu i wyciszenia. Wystarczy poszukać  inspiracji w internecie lub wśród znajomych, stworzyć koncepcję ogródka, zastanowić się co chcemy mieć w swoim przydomowym zaciszu i przystąpić do realizacji. Jeśli w projektowaniu i aranżowaniu zielonych przestrzeni nie czujemy się najlepiej, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego architekta zieleni. W dzisiejszych czasach projektanci zajmują się nie tylko dużymi, przydomowymi ogrodami, ale coraz częściej można znaleźć osoby specjalizujące się w projektowaniu miejskich ogródków. Wbrew pozorom zaaranżowanie takiej niewielkiej powierzchni może nie być tak łatwe, jak nam się wydaje. Zwłaszcza jeśli chcemy na ograniczonej powierzchni zmieścić jak najwięcej naszych pomysłów. Wtedy skorzystanie z  usług projektanta ogrodów może okazać się zbawienne.

Posiadając gotowy projekt lub samodzielnie stworzoną koncepcję, można przystąpić do realizacji. Zakupu roślin, krzewów, traw, mebli ogrodowych, narzędzi najszybciej można dokonać w sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych, które w okresie letnim obfitują we wszystko, co niezbędne w ogrodzie. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne zakupy i bieganie po sklepach, przez internet  również kupimy wszystko, czego potrzebujemy, a często nawet więcej niż stacjonarnie. Na tym etapie od wypoczywania we własnym ogródku dzieli nas tylko wykonanie niezbędnych nasadzeń, posadzenie roślin, trawy, czyli wprowadzenie w życie przyjętej koncepcji lub projektu.  Posiadając zacięcie ogrodnicze, niewielki ogródek miejski można założyć w kilka dni lub ew. rozłożyć prace na dłużej, sukcesywnie uzupełniając ogród o nowe elementy. Jeśli ogród to nie nasze hobby, warto rozważyć skorzystanie z usług ogrodniczych oferowanych przez lokalne firmy zajmujące się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Takie rozwiązanie z pewnością skróci, a na pewno ułatwi proces zakładania małego ogródka przydomowego. Zakładanie ogrodu z firmą ogrodniczą, poza oszczędnością czasu, pozwoli zmniejszyć do minimum potrzebę zakupu sprzętów ogrodniczych, które w późniejszym czasie nie byłyby już potrzebne. Dodatkowo współpracując z dobrą firmą, możemy liczyć na kompleksową usługę. Firmy ogrodnicze mają swoich dostawców zieleni, kamienia i w ramach zlecenia dokonają zakupów za nas. Jeśli marzymy dodatkowo o bezobsługowym ogrodzie, to w momencie podejmowania decyzji o wykonawcy, szukamy firmy o jak najszerszej ofercie.

Bez względu na to, czy ogród zakładamy samodzielnie, czy przy pomocy ogrodnika, wszystkie trudny z tym związane wynagrodzą nam chwile spędzone w otoczeniu zieleni. Z czasem, jak ogród się rozrośnie, stanie się miejscem, w którym każdy z przyjemnością odpocznie i zrelaksuje się, a jednocześnie będzie miejscem prawdziwego kontaktu z naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *