Lampy HPS – nieodzowny element każdej hodowli roślin

Lampy HPS – nieodzowny element każdej hodowli roślin

Uprawianie roślin pod dachem jest czasami konieczne ze względu na specyfikę uprawy. Częściej jednak należy do świadomych wyborów, gdyż właśnie takie umiejscowienie zapewnia maksymalne efekty, jeśli chodzi o hodowlę. Każdy, kto chce odnieść sukces w tego typu działaniach, musi zapewnić roślinom idealne warunki do wzrostu. Wiąże się to między innymi z właściwym oświetleniem. Do tego będą nieodzowne lampy HPS.

Zasada działania

Obecnie na rynku każdy hodowca roślin ma dostęp do wielu rodzajów lamp, których zadanie polega na zastąpieniu światła słonecznego. A jak wiadomo, bez takiego oświetlenia żadna roślina nie jest w stanie samoistnie rozpocząć procesu wzrostu. Bardzo dużą popularnością cieszą się lampy HPS, które zalicza się do wysokoprężnych lamp sodowych. Tego rodzaju oświetlenie zawiera rtęć, sód oraz gaz zapłonowy. Kiedy dochodzi do impulsu związanego z zapłonem następuje parowanie sodu wewnątrz jarznika. Dzieje się tak aż do osiągnięcia odpowiedniego poziomu ciśnienia. W takiej sytuacji barwa lampy zaczyna się równoważyć.

Wyjątkowa żywotność

Tego rodzaju lampy sodowe posiadają dużą żywotność i efektywność. Nowsze typy lamp HPS mogą pracować przez okres kilkudziesięciu tysięcy godzin. Urządzenia sodowe, o których mowa są niezbędne w budynkach, w których uprawia się rośliny, gdyż pobudzają je do prawidłowego wzrostu. Podczas swojego działania zapewniają roślinom warunki zbliżone do naturalnych. To właśnie dobrze dobrane oświetlenie stymuluje prawidłowe funkcjonowanie procesu fotosyntezy, który zapewnia tkankom roślinnym wzrastanie.

Naturalne oświetlenie

Podczas rozwoju każdej rośliny odpowiednio dobrane oświetlenie zapewnia zdecydowanie lepszy wzrost oraz bardziej obfite plony. Należy pamiętać, że każda roślina posiada dwa rodzaje chlorofilu, które pobierają światło z widma koloru niebieskiego i czerwonego. Barwa czerwona przyspiesza owocowanie. Natomiast kolor niebieski zapewnia intensywny rozwój i wzrost uprawy. Lampy HPS wydzielają światło o barwie czerwonej, co powoduje, że rośliny intensywnie kwitną, a co się z tym wiąże, również bardzo dobrze owocują. Warto przy tym dodać, że niektóre rodzaje takiego oświetlenia zapewniają wydzielanie obu pasm, co jest niezwykle korzystne.

Indywidualne dostosowanie

Niewątpliwym walorem lamp HPS jest ich kolor światła, bardzo zbliżony do tego naturalnego. W ofercie wielu firm są produkty, które zapewniają odpowiedni rozwój roślinom na każdym etapie. Ich duża wydajność powoduje, że należą do bardzo efektywnych i wydajnych elementów oświetlenia. Jeśli zastosujemy lampy o różnej mocy, stworzymy roślinom warunki dopasowane do ich indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *