Odpowiednio utrzymany ogród to nie tylko wysokie walory estetyczne, ale również satysfakcja dla właściciela. Jednym z elementów takiego ogrodu jest często równo przycięty żywopłot. Do takiej pracy warto kupić dobre nożyce do żywopłotu.
Aby utrzymać ogród w zadbanym, estetycznym stanie, trzeba dużo się napracować. Należy zadbać o kwiaty, rośliny, trawnik, a także o żywopłot. Ten nie tylko powinien ładnie wyglądać, ale również powinien pełnić funkcję użytkową – wyznaczanie przestrzeni relaksu, odgrodzenie od posesji sąsiada itd. Żywopłot znany jest już od czasów starożytnych i przez wieki pełnił ważny element kompozycyjny przestrzeni. Z czasem z dworskich parków i ogrodów został przeniesiony do publicznych parków. Często znajdziemy go również w prywatnych ogrodach lub na posesji w pobliżu domu. Zaniedbany żywopłot bardzo negatywnie wpływa na otoczenie, ale zadbany – często tworzy z harmonię z innymi roślinami, a nawet z budynkami. Aby dbanie o ten element natury było łatwe i przynosiło dobre efekty, warto wyposażyć się w nożyce do żywopłotu. Zanim jednak kupimy takie narzędzie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Ręczne, elektryczne czy spalinowe?
Najpierw trzeba się zastanowić, jaki rodzaj nożyc do żywopłotu będzie dla nas najlepszy. Podstawowy podział zależy od tego, czy są zasilane i w jaki sposób. Najprostszy model to nożyce ręczne (sekator), które wystarczą w zupełności do niedużych żywopłotów. Takie nożyce bardziej nadają się do usuwania pojedynczych gałązek i liści, a nie do równego przycinania żywopłotu. Jeśli już zdecydujemy się na ręczne nożyce, możemy wybierać między modelami dźwigniowymi (do dużych żywopłotów) lub modelami z przekładnią (wygodniejsze przycinanie).
Inny wariant to elektryczne nożyce do żywopłotu. Takie narzędzie sprawdza się dobrze przy większych działkach, a jego dużą zaletą jest cicha praca. Elektryczne nożyce pozwalają przyciąć równo i szybko żywopłot. Jedyny mankament to źródło zasilania, dlatego warto mieć zawsze przy sobie dobrej klasy przedłużacz (najwygodniejszy jest zwijany na bębnie). Elektryczne nożyce są tańsze niż modele spalinowe, a do tego nie emitują żadnych spalin.
Jeśli zależy nam na dużej mobilności, warto wziąć pod uwagę akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Nie ma tutaj ograniczającego nas przewodu zasilającego, a do tego takie nożyce są lekkie i bardzo ciche. Niestety, ze względu na ograniczoną pojemność akumulatora takie nożyce można wykorzystać tylko na mniejszych działkach. Uciążliwa jest także konieczność ładowania akumulatora.
W przypadku dużych powierzchni i do zastosowania profesjonalnego używa się nożyc spalinowych. Takie narzędzie nadaje się do częstego użytkowania, nie jest potrzebne źródło zasilania. Spalinowe nożyce charakteryzują się dużą wydajnością i można ich używać nawet zaraz po deszczu. Jednak to modele ciężkie, drogie, a do tego hałaśliwe i emitujące spaliny.
Zwróć uwagę na ostrza!
Kolejna ważna kwestia w przypadku nożyc do żywopłotu dotyczy ostrzy. To jeden z kluczowych elementów takiego narzędzia. Ostrza mogą być jednostronne lub dwustronne. Te pierwsze są idealne do szerokich i płaskich żywopłotów, natomiast drugich warto użyć wtedy, gdy chcemy dokonać precyzyjnych, dokładnych przycięć. Ostrza dwustronne dedykowane są żywopłotom o nieregularnym kształcie. Ich dodatkową zaletą jest wytwarzanie małych wibracji, co zwiększa komfort pracy. Jeśli szukamy najtwardszych i najostrzejszych ostrzy, najlepiej wybrać wycinane laserowo. Należy także pamiętać o regularnym ostrzeniu nożyc.
Uchwyt i waga
Nożyce do żywopłotu powinny być wydajne i funkcjonalne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były także wygodne w użytkowaniu. Przed zakupem warto sprawdzić ich wagę. Gdy mamy dość dużo żywopłotu do przycięcia, wtedy ciężkie nożyce będą nieporęczne, a my szybko się zmęczymy. Najlepiej brać pod uwagę modele o wadze do 3 kg.
Należy także zwrócić uwagę na ergonomiczność uchwytu nożyc do żywopłotu. Narzędzie powinno leżeć w dłoni pewnie i bez większego wysiłku. Wygodnym rozwiązaniem może być ruchomy uchwyt, który sprawia, że nożyce pracują zarówno w poziomie, jak i pionie. Funkcjonalny jest także rozsuwany uchwyt. Dzięki niemu można przycinać nawet bardzo wysokie żywopłoty, stojąc na ziemi, a nie na drabinie.
Moc i moment obrotowy
Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa parametry, gdy decydujemy się na zakup nożyc elektrycznych lub spalinowych. W takim przypadku ważna jest moc silnika. Im będzie większa, tym szybciej będzie można przycinać żywopłot, a do tego bez problemu zetniemy nawet grube gałęzie. Drugim parametrem, który wpływa na szybkość przycinania żywopłotu, jest moment obrotowy podawany w niutonometrach (Nm). Powinien być jak najwyższy. Przy grubych gałęziach żywopłotu będzie potrzeba momentu obrotowego o wartości nawet 80 Nm.
Dobrej klasy nożyce znacznie ułatwią dbanie o żywopłot, a do tego umożliwią jego modelowanie dokładnie według naszego gustu. Warto zatem mieć zawsze pod ręką takie narzędzie.