Klon palmowy – naturalna ozdoba twojego ogrodu

Klon palmowy – naturalna ozdoba twojego ogrodu

Klon palmowy jest drzewem pochodzącym z Japonii i Korei Południowej. Osiąga wysokość  od 3 do 5 metrów, ale istnieją odmiany karłowate, hodowane w ogrodach w formie krzewów. Klon palmowy występuje w około 300 barwnych odmianach.

Koronkowe piękno

Klon palmowy wprowadza do ogrodu element egzotyki. Niektóre odmiany, jak klon palmowy „Atropurpureum” przez cały rok zachwycają nie tylko pokrojem, czy kształtem głęboko wyciętych, jakby koronkowych liści, ale tez pięknym, w tym wypadku czerwonym kolorem przez cały rok. To wyjątkowo urokliwa roślina ozdobna, występująca nie tylko w odmianie o liściach czerwonych, ale również złotych i pomarańczowych.

Dzięki pięknemu ubarwieniu, klon palmowy stanowi doskonały trzon i ozdobę każdej kompozycji ogrodowej. Ozdobę w okresie kwitnienia stanowią również ciemnoczerwone kwiaty, a później – czerwone owoce.

Dzięki parasolowatemu kształtowi, i fantazyjnie powyginanym gałęziom, stanowi ozdobę również wtedy, kiedy późna jesień pozbawi go liści.

Uroda klonu palmowego jest tak zniewalająca, że trudno mu się oprzeć. Patrząc na kolorowe gałęzie klonu wznoszące się nad oczkiem wodnym, aż chce się mieć ogród wyłącznie dla tego widoku. To właśnie klon palmowy jest częstym motywem malarskim artystów japońskich. Najwyraźniej zachwyt nad delikatną, egzotyczna urodą tych drzew nie jest sprawą „świeżą”, dotyczącą tylko naszych czasów i naszego europejskiego zachwytu egzotyką.

Sadzenie i pielęgnacja klonu palmowego – wymagania

Klon palmowy niezależnie od odmiany lubi gleby przeciętne z delikatnym wskazaniem na podłoża żyzne i przepuszczalne. Lubi glebę lekko kwaśną, ale toleruje również niewielką zasadowość. Dobrze czuje się na stanowiskach umiarkowanie nasłonecznionych i półcienistych. Mimo, że w niektórych wariantach jest odporny na mrozy, bardzo źle znosi mroźne wiatry, dlatego powinien być sadzony w miejscach zacisznych.

Podczas suszy, co ostatnio dość często się zdarza, klon palmowy wymaga nawodnienia, ma bowiem dość płytkie korzenie.

Klony palmowe nie potrzebują dużej ilości nawozów. Warto jednak jest podsypać starsze rośliny odrobiną pełnoskładnikowego nawozu, lub warstwą kompostu wymieszanego z ziemią.

Od połowy lata nie należy nawozić klonów – pędy muszą rozpocząć proces drewnienia przed zimą.

Należycie zdrewniałe młode pędy są znacznie mniej narażone na przemarzanie i łatwiej znoszą zimę.

Klon palmowy w donicy – doskonała propozycja na taras

 Jako drzewko wolnorosnące, klon palmowy doskonale nadaje się do uprawy w donicach a tym samym może stanowić bajecznie piękną ozdobę tarasu. Jak posadzić klon w donicy?

Potrzebujemy dużej, najlepiej ceramicznej doniczki, na dnie której umieszczamy warstwę skorup – na przykład z innej, potłuczonej doniczki. Do połowy wysokości wypełniamy doniczkę kompostem, a następnie umieszczamy w niej sadzonkę klonu i obsypujemy ja dookoła kompostem, delikatnie go uklepując. Jeśli od góry przykryjemy ziemię wokół doniczki kamykami, pomoże to w utrzymaniu optymalnej wilgotności podłoża.

Oczywiście nawet wolno rosnąc, klon nie może być hodowany w doniczce w nieskończoność. Kiedy zacznie wyrastać z donicy, będziemy musieli wysadzić go do ogrodu.

Klon palmowy doskonale wygląda w ogrodach egzotycznych, w stylu japońskim, które trudno sobie bez niego wyobrazić. Mimo, ze wygląda doskonale w każdym ogrodzie, zawsze zdecydowanie dominuje wyglądem pozostałe rośliny. Dlatego komponując ogród warto jest zaplanować go tak, by klon (bądź klony) był doskonale wyeksponowany.

Klony miniaturowe – świetne uzupełnienie każdej kompozycji ogrodowej

Wśród trzystu odmian klonów znajdziemy zarówno niewysokie drzewka opisywane powyżej, jak też odmiany miniaturowe – odpowiednie do niewysokich kompozycji ogrodowych, jako sąsiedztwo ogródków skalnych, bądź w niektórych wariantach – do hodowania w donicy na tarasie lub nawet balkonie.

Klon „Sango Kaku” jako krzew, lub małe drzewko ogrodowe, w ciągu roku oferuje prawdziwą grę kolorów i jest jedną z najbardziej poszukiwanych roślin ogrodowych. Odmiana ta rośnie na wysokość 1,5 do 3 metrów. Jej ozdobę stanowią nie tylko wspaniale wybarwione liście, ale też atrakcyjne kolorystycznie, jaskrawoczerwone pędy. Jego korona przepięknie się rozrasta, kiedy klon palmowy tej odmiany znajdzie się w stanowisku, które mu odpowiada – zarówno pod względem nasłonecznienia jak i osłonięcia od wiatru.

Klon palmowy Sango Kaku doskonale będzie wyglądał na brzegu kompozycji złożonej z ciemnych iglaków, przy wejściu do domu, czy nad brzegiem zbiornika wodnego – stawu, lub oczka wodnego.

Klony prebonsai o wysokości kilkudziesięciu centymetrów są niezwykle pożądane jako ozdoba mieszkań. Tu również stanowią zwykle najbardziej efektowną ozdobę. Dlatego najlepiej wyglądają na tle minimalistycznego, nowoczesnego wystroju. Podążając za modą, niektórzy hodowcy sadzą klony prebonsai hodując je na sprzedaż. Najtrudniejsze jest bowiem zwykle właśnie ukorzenienie i „przyzwyczajenie” rośliny do donicy.

Każdy szczęśliwy posiadacz ogrodu powinien rozważyć posadzenie klonu palmowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *