Kiedy warto kupić traktorek ogrodowy i jaki?

Kiedy warto kupić traktorek ogrodowy i jaki?

Koszenie trawników z pomocą profesjonalnych traktorków z napędem zdecydowanie ułatwia pielęgnację przydomowego ogrodu i sprawia, że eksploatuje się na nią mniej własnych sił przy jednoczesnym dużym oszczędzaniu czasu. Im większy teren zielony przed domem, tym większy sens ma zakup odpowiedniej maszyny koszącej.

Na co zwrócić uwagę kupując traktorek ogrodowy?

Sygnałem, że najwyższy już czas przestawić się z ręcznej, „popychanej” kosiarki na sprzęt lepszej klasy, posiadający odpowiedni napęd jest coraz większa utrata sił i rosnące zmęczenie przy regularnym wykaszaniu ogrodu. Wraz z wiekiem oraz zależnie od powierzchni posiadanego trawnika zmęczenie i czas poświęcany na jego pielęgnację – będą coraz większe. Dodatkowo, ciepłe wiosny i dni opadów sprawiają, że trawa w ogrodzie rośnie jak szalona i czasem trzeba ją ścinać nawet raz w tygodniu, co przy użyciu kosiarki bez napędu potrafi trwać nawet kilka dni! Duży ogród, duży problem.

Przestawienie się na kosiarki do trawy z napędem jest jak przesiadka do dobrej klasy samochodu – nagle okazuje się, że oszczędzamy czas, siły i do tego koszenie zaczyna nam wreszcie sprawiać przyjemność!

W profesjonalnych sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele różnych modeli kosiarek z napędem: od tych prostszych, po specjalistyczne, duże traktorki ogrodowe. Kluczem jest dopasowanie odpowiedniego traktorka do autentycznych potrzeb. Wybrany pojazd nie musi być najdroższym, jeśli ogród ma tylko 10 arów – tu spokojnie wystarczy traktorek o mniejszych możliwościach, który przy okazji będzie niższym wydatkiem. Duże ogrody oraz przestrzenie mocno nieregularne będą wymagały doboru bardziej technicznej kosiarki do trawy z napędem. Musi ona posiadać więcej stopni regulacji cięcia trawy oraz możliwość podjeżdżania pod wzniesienia i odpowiednią zwrotność tak, by nie było problemu z wykoszeniem nią np. zakoli przy kwietnikach czy sadzawkach.

Ważnymi punktami, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie traktorka do koszenia są także : dodatkowe elementy, jakie mogą być do niego dołączone np. dopasowany kosz do zbierania trawy, wbudowana podkaszarka do równego podcinania obrzeży i elementów trudno dostępnych znajdujących przy podmurówkach czy elewacji budynku, wygodny panel sterujący i dobrze wyprofilowane siedzenie dla kierowcy.

Napęd do kosiarki: spalinowy czy elektryczny?

Większość specjalistycznych traktorków do trawy wyposażona jest w napęd spalinowy. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu za traktorkiem nie ciągnie się długi kabel do gniazdka z prądem i można swobodnie kosić takim pojazdem nawet duże przestrzenie. Do mniejszych ogrodów dostępne są kosiarki do trawy z napędem elektrycznym – w obszarze 5-12 arów sprawdzą się idealnie, nawet w przypadku potrzeby podłączenia dodatkowego przedłużacza.

Jednocześnie warto wziąć pod uwagę koszty. Napęd spalinowy będzie w dłuższym rozrachunku o wiele tańszy niż prąd „zasysany” z domowego rachunku przy np. koszeniu co tydzień czy dwa. W sezonie letnim może to generować naprawdę wysokie koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *