Jakie rośliny wybrać do ogrodów zimowych w Warszawie?

Jakie rośliny wybrać do ogrodów zimowych w Warszawie?


Rośliny to najważniejszy element ogrodu zimowego. Warszawa słynie z pięknych domów, w których aż prosi się zbudowanie ogrodu zimowego. Tylko jakie rośliny sprawdzą się tam najlepiej? Oczywiście wszystko zależy od specyfiki ogrodu.

Jak dobrać rośliny do ogrodu zimowego w Warszawie?

Warto zwrócić uwagę na styl ogrodu zimowego, ale nie tylko. Rośliny muszą pasować do siebie  pod względem wymagań środowiskowych i uprawy. Osoby, które nie mają pojęcia o doborze zieleni w ogrodach zimowych w Warszawie, mogą ją po prostu dopasować do strefy klimatycznej. Egzotyczne rośliny doskonale sprawdzą się w temperaturze pokojowej. Dobrym pomysłem jest posadzenie różnych palm. Aby nadać charakteru ogrodowi zimowemu można pokusić się o wybór cytrusów lub kawy. Świetnie będą się prezentowały także rośliny o widowiskowych kwiatach takich jak bugenwilla, datura, oleander, gardenia jaśminowata, storczyki.

Zimnolubne rośliny w ogrodach zimowych

Na pewno w ogrodach zimowych, w których panuje chłód sprawdzą się wszystkie gatunki roślin wysokich – araukaria chilijska, karłatka, cytrusy, dracena obrzeżona, fatsja japońska, granatowiec właściwy, kamelia japońska, kordylina australijska, oleander pospolity, wawrzyn, szlachetny, zaślaz mieszańcowy. Można pokusić się tu także o rośliny średnio wysokie takie jak: szparagi, aspidistra wyniosła,  ardizja, azalia indyjska, cymbidium, fatsjobluszcz lizjański, kliwia pomarańczowa, pierwiosnek kubkowaty. Z kolei z roślin niskich warto posadzić orliczkę, paprotnik sierpowaty, soleirolię, trzykrotki, zielistki.

Ciepłolubne rośliny w ogrodach zimowych

Wśród gatunków lubiących ciepło można także wyróżnić gatunki wysokie: chamedorę, figowiec, gardenię kordylinę. Z kolei gatunkami średnio wysokimi będą: ananas jadalny, anturium, begonia królewska, pokrzywiec szorstkowłosy, skrzydłokwiat. Gatunki niskie, na które warto zwrócić uwagę to: figowiec, fitonie, fiołek afrykański, bugenwilla gładka, męczennice.

Lokalizacja ogrodów zimowych a roślinność

Lokalizacja ogrodów zimowych ma kluczowe znaczenie dla roślin, które mają tam rosnąć. Naturalnie najlepsze nasłonecznienie zapewnia ogród zimowy usytuowany od południa. Jego wnętrze jest ciepłe, ale wymaga zacienienia i wentylacji jako, że większość roślin nie znosi zbyt dobrze dużego nasłonecznienia. Przy takich warunkach można stworzyć ogród tropikalny, jednak nie wszyscy domownicy będą się dobrze czuli w takich warunkach.

Najbardziej korzystną lokalizacją ogrodu zimowego jest ta od strony wschodniej lub zachodniej. Wtedy w ogrodzie można urządzić pokój wypoczynkowy, ponieważ panująca tam temperatura będzie się utrzymywała na poziomie 20 stopni Celsjusza. Od strony wschodniej pomieszczenie będzie nasłonecznione rano, natomiast od zachodniej po południu, więc o tych porach dnia przydadzą się w lecie rolety.

Najmniej nasłonecznione będą ogrody zimowe w lokalizacji północnej. Niestety jest to też niekorzystne położenie, które ma wpływ na wybór hodowanych roślin i kwiatów. Ogród zimowy od północy należy stale dogrzewać i wybrać przeszklony dach. Dzięki temu do pomieszczenia dotrze więcej promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *