Jak zaprojektować ogród marzeń?

Jak zaprojektować ogród marzeń?

O projektowaniu ogrodu należy pomyśleć już w chwili budowy domu. Nic tak nie ozdabia terenu jak zieleń – drzewa, krzewy, kwiaty. Pamiętaj, że najpiękniejszy budynek może stracić swój urok kiedy jego otoczenie jest źle zaprojektowane.

Kiedy należy zacząć projektowanie ogrodu?

Projektowanie ogrodu rozpoczyna się wraz z budową domu, a przynajmniej najlepiej wtedy zaplanować jego wygląd. Warto wykonać projekt koncepcyjny ogrodu, taki, który będzie uwzględniał ukształtowanie terenu, zarys trawnika, rabat, miejsce do wypoczynku oraz małe formy architektoniczne – patio czy altanę. Na tym etapie warto ustalić co będzie znajdowało się pod ziemią- mogą to być na przykład przewody elektryczne lub system automatycznego nawadniania. Jeśli dopiero planujesz ogród, to dobry moment, aby ustalić miejsce pergoli, murków ogrodzeniowych oraz tarasu.

Teraz jest najlepszy czas na rozplanowanie stref ogrodu – miejsca zabaw dla dzieci, miejsca wypoczynku oraz zakątka gdzie będzie można zrobić grilla wraz ze znajomymi. Warto się też zastanowić gdzie utworzyć minisad lub warzywnik.

Dobrze jest wziąć pod uwagę takie czynniki jak kształt ogrodu, ukształtowanie terenu, rozlokowanie oraz liczba wyjść z budynku, strefa wypoczynku (chodzi o to na jaki obszar ogrodu będzie rozciągał się z niej widok).

Co może wpływać na projekt ogrodu?

Na projekt ogrodu może wpływać Twoja decyzja o kształcie ogrodu oraz o tym, czy chcesz, by ogród zmieniał się wraz z upływem pór roku czy wolisz, aby cały czas był taki sam. Musisz się zastanowić czy chcesz, aby ogród był wizytówką domu, czy chcesz tylko, aby Twoje dzieci miały gdzie pograć w piłkę. Od rodzaju ogrodu zależy także czy będziesz mieć w nim dużo pracy. W ogrodzie, w którym stoją iglaki, jałowce, cyprysy czy tuje jest o wiele mniej do roboty niż w takim gdzie jest pełno kwiatów, roślin liściastych. W tym drugim przypadku musisz przygotować się na grabienie, przycinanie i prawie całoroczną pielęgnację ogrodu. Jak widzisz, projektowanie ogrodu musi być zaplanowanym działaniem.

Kolejnym etapem jest nadawanie kształtów ogrodowi. Teraz do pracy powinna przystąpić profesjonalna firma, która zajmuje się projektowaniem ogrodów. Specjaliści do spraw ogrodów pomogą Ci zrealizować Twoje marzenia o pięknym terenie wokół domu. Wszystko zależy od Twoich decyzji – czy ogród ma mieć swobodny charakter, czy powinien być bardziej uporządkowany, geometryczny.

Jak zaprojektować trawnik i jakie rośliny posadzić w ogrodzie?

Trawnik powinien znajdować się w miejscu, gdzie łatwo będzie go skosić. Nie powinieneś sytuować trawnika w miejscach zacienionych, tam lepiej pomyśl o roślinach, które lubią cień na przykład o barwinku. Jeśli chodzi o rośliny, powinieneś dobrze dobrać ich liczbę, pamiętaj też o tym, by rośliny niższe posadzić za wyższymi. Sprawdź wymagania roślin pod względem słońca i cienia, zbadaj kwasowość ziemi. Rośliny o różnych wymaganiach nie powinny się znajdować obok siebie.

Twoje rabaty dobrze zaprezentują się tylko wtedy kiedy posadzisz rośliny w skupiskach po kilka lub kilkanaście. Nie eksponuj wszystkich roślin na siłę – takie podejście spowoduje, że Twój ogród wyda się chaotyczny i mało przejrzysty. Ostatnio bardzo modne są ogrody geometryczne, które sprawiają wrażenie ładu i uporządkowania.

Projektowanie ogrodu z Krainą – Zieleni Kraków

Kraina-Zieleni zajmuje się profesjonalnym projektowaniem ogrodów. Dzięki specjalistom, którzy zatrudnieni są w tej firmie, możesz mieć ogród jaki tylko sobie wymarzysz. Kraina-Zieleni sama zajmuje się uprawą roślin, dlatego jeśli zlecisz projektowanie ogrodu tym fachowcom, możesz mieć gwarancję, że Twój ogród na długo pozostanie piękny, a zieleń będzie cieszyła oko przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *