Jak zaplanować i urządzić ogród?

Jak zaplanować i urządzić ogród?

Wiele osób marzy o własnym domu i konsekwentnie cel ten realizuje. Mało kto myśli o własnym ogrodzie i dopiero, gdy budowa ma się ku końcowi lub kupno domu jest finalizowane ludzie zaczynają zastanawiać się jak urządzić ogród. Wbrew pozorom nie jest to błaha decyzja, ogród to miejsce wypoczynku i oddechu od domowego rozgardiaszu, to miejsce, w którym bawią się dorośli i dzieci. Warto prawidłowo skomponować przestrzeń, tak, aby cieszyła wszystkie zmysły, dobrać odpowiednie rośliny ogrodowe oraz zastanowić się jak będzie wyglądać przestrzeń użytkowa.

Aranżacja samodzielna czy projekt od architekta?

Wielu ludzi zastanawia się czy zatrudnienie specjalisty do projektu ogrodu jest konieczne. Oczywiście da się to zrobić samodzielnie. Architekt jest sporym ułatwieniem tego procesu. Sprawdzi glebę, wyda opinię, co do roślin ogrodowych i tego, które będą się dobrze czuły w rzeczonym ogrodzie. Wybierze takie, które mogą rosnąć obok siebie bez przeszkód. To ogromna ilość zmiennych i nie bez powodu architektura krajobrazu jest kierunkiem wieloletnich studiów. Zaprojektowanie odpowiedniego miejsca do wypoczynku i tego, które rośliny ogrodowe powinny je otaczać pozwoli pozbyć się szkodników czy nawet walczyć z uciążliwymi komarami.

Samodzielny projekt?

Nie każdy jednak chce, lub pozwalają mu na to finanse, by zatrudnić specjalistę do aranżacji. Co wtedy? Czy właściciel skazany jest na nudny trawnik i plastikowe krzesła ogrodowe? Oczywiście, że nie. Przy odrobinie samozaparcia i poświęcenia ogrodowi czasu, każdy jest w stanie osiągnąć piękny efekt. Jak to jednak zaplanować? Jakie są najważniejsze kroki?

Krok 1. Zapoznanie się z fachową literaturą, portalami ogrodniczymi, co pozwoli na określenie funkcji ogrodu, oraz ułatwi projektowanie.
Krok 2. Wybór typu ogrodu dostosowanego do potrzeb. Innego typu ogród zaprojektuje ogrodnik amator, inny ogrodowy leń, który chce w nim wypoczywać bez dużego nakładu pracy. Wedle tych potrzeb dobiera się ewentualne rośliny ogrodowe.
Krok 3. Sporządzenie poglądowego rysunku w skali. Nie musi to być dzieło godne studentów architektury. Warto jednak zawsze wizualizować sobie koncepcję tak, aby nie okazało się, że drzewo posadzone pod oknem kradnie całe słońce z domu.
Krok 4. Projekt i wprowadzanie go w życie. Etap najważniejszy – warto przy nim zachować pewne zasady, o czym wspomniane będzie poniżej.
Krok 5.Pielęgnacja i rozwój ogrodu. Etap trwający do końca życia posiadłości. Każda zmiana to tylko ewolucja istniejącej przestrzeni.

Te kroki są podobne lub takie same dla wszystkich samodzielnych projektów. Różni się sposób ich wykonania i wprowadzanie w życie. Tak jak różni są ludzie tak i ich ogrody będą się od siebie różniły.

Rośliny ogrodowe

Przed przystąpieniem do pracy warto zwrócić uwagę na ogród, jako całokształt – siedlisko roślin i zwierząt. Dlatego koniecznym jest weryfikacja gleby dookoła domu. Może być konieczne nawiezienie bardziej żyznej ziemi lub rozsypanie kompostu. Jednocześnie zmieni to skład ziemi, ale także pozwoli zniwelować teren. Po budowie domu lub przed ziemia dookoła bywa równana, a konsekwencją może być różne podłoże w poszczególnych częściach ogrodu. Jeśli planujemy miejsce na wypoczynek oraz grill zawczasu powinno się wydzielić miejsce w projekcie, aby później nie okazało się, że rośliny ogrodowe należy przesadzać. Trzeba uwzględnić jednocześnie swobodne dojście do miejsca odpoczynku. Wybierając rośliny ogrodowe warto opierać się na tych, które występują w środowisku – są łatwiejsze w utrzymaniu oraz mniej narażone na szkodniki. Jeśli na terenie ogrodu występują zadrzewienia i krzaki można je wkomponować w projekt. Drzewa to rośliny ogrodowe, które rosną stosunkowo powoli – istniejące znacząco poprawią wygląd przyszłego ogrodu. Nie warto ich zatem wycinać, aby później w ich miejsce wstawić nowe. Szacunek do zastanej roślinności zaprocentuje szybszym wzrostem nasadzeń i mniejszym ryzykiem wystąpienia szkodników i zniszczenia ogrodu.

Rośliny ogrodowe powinny być dopasowane do skali ogrodu. Jeśli działka jest niewielka należy ograniczyć nasadzenia, które szybko się rozrastają i po 5-10 latach są już zbyt duże. Na etapie planowania roślinności przydatna może być wizyta w ogrodzie botanicznym, aby zobaczyć jak wyglądają osobniki danego gatunku po dłuższym czasie. Drzewa nie powinny być także blisko budynków, zarówno mieszkalnych jak i gospodarczych. Nie będą wtedy niszczyły konarami murów, ani zatykały odpływów wody liśćmi. Poza koroną drzewa mają także system korzeniowy, który mógłby w takim przypadku naruszyć fundamenty budynków.

Roślinne preferencje

Decydując się na rośliny ogrodowe, zwróćmy uwagę na ich preferencje. Istnieją rośliny ogrodowe, które nie lubią nasłonecznienia – nie będą one rosły w południowej, pozbawionej cienia stronie ogrodu. I analogicznie rośliny, które wymagają słońca by na przykład wytworzyć bordowy pigment w liściach nie odnajdą się w zacienionym północnym ogródku. Są także rośliny ogrodowe, które nie lubią swojego towarzystwa i jako sąsiedzi będą marniały. Lepiej, zatem nie sadzić ich obok siebie. Nie sprawdza się także poszukiwanie egzotyki na siłę. Rośliny, które nie występują na danym terenie naturalnie będą narażone na zmasowany atak szkodników, lepiej uniknąć w takim przypadku bezsensownej inwestycji.

Ułatwiać, a nie utrudniać

Wykonując projekt ogrodu należy pamiętać o kardynalnej zasadzie – nie utrudnia się własnego życia. Ogród ma to do siebie, że rośliny ogrodowe wymagają pielęgnacji, przycinania i nawożenia. Projekt ścieżek, rabatek i klombów powinien uwzględnić to, ze kiedyś trzeba będzie podjechać tam kosiarką do trawy, taczkami czy innym pojazdem ogrodniczym. Sadząc rośliny uwzględnijmy fakt, że dosyć szybko się rozrosną i może być problem z ich pielęgnacją. Aby to ułatwić warto ustawić rabatki tak, aby był do nich swobodny dostęp, najlepiej z każdej strony. Lepiej także nie sadzić nic na środku – optycznie zmniejsza to ogród, a jego funkcjonalność zdecydowanie spada przez potrzebę ciągłego omijania.

Ogród powinien być miejscem relaksu i wypoczynku. Projekt powinien być dopasowany do potrzeb rodziny i ogrodnika.

Wszelkie potrzebne rośliny i kwiaty do zagospodarowania ogrodu znajdą Państwo w szkółce roślin Strączkowscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *