Jak zaaranżować taras?

Jak zaaranżować taras?

Własny taras to marzenie wielu osób. Właściciele domów jednorodzinnych mogą to marzenie łatwo zrealizować. Po wybudowaniu tarasu trzeba się jednak zastanowić, jak zaaranżować taką przestrzeń.

Postawić na taras nowoczesny, oszczędny w wystroju, czy na przepych nawiązujący do baroku lub oświecenia? Każdy musi sam podjąć decyzję. My przygotowaliśmy kilka inspiracji.

Jakie funkcje może mieć taras?

Taras kojarzy się głównie z wypoczynkiem. Najczęściej rzeczywiście jest budowany właśnie w takim celu. Niejednokrotnie ma to być nasz azyl, do którego można uciec przed sprawami dnia codziennego, zapomnieć o obowiązkach i kłopotach. Taras to komfortowe miejsce na wypicie porannej kawy, ale i na poobiedni relaks z książką w ręku lub przy słuchaniu ulubionej płyty. Taras może być także miejscem drzemki.

Warto jednak pamiętać, że taras może pełnić również funkcje użyteczne. Jeśli wstawimy tam stół i krzesła, możemy jadać śniadania, obiady lub kolacje na powietrzu. Taras to także doskonałe miejsce na spotkania towarzyskie. Możemy tam zorganizować zarówno kameralne, jak i nieco większe przyjęcia. Warto w tym celu zagospodarować również nieco miejsca na wstawienie grilla. Takie spotkania na elegancko urządzonym tarasie mogą być bardzo przyjemne i niezapomniane. Zanim jednak zaczniemy odpoczywać w takiej przestrzeni lub organizować przyjęcia, trzeba odpowiednio zaaranżować taras. 

Styl śródziemnomorski lub minimalizm

Tarasy ogrodowe możemy urządzać w różny sposób, który zależy od naszego gustu i potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem może być postawienie na modny obecnie minimalizm. Wystarczy wstawić proste meble ogrodowe, dołożyć kilka poduszek, stylowe i konieczne nowoczesne oświetlenie i już gotowe. Można ewentualnie dołożyć jedną lub dwie doniczki, ale nie więcej.

Innym rozwiązaniem jest naśladowanie stylu śródziemnomorskiego. Tutaj najlepiej postawić na meble rattanowe z poduszkami. Dobrze jest również wstawić rośliny pochodzące z krajów śródziemnomorskich, takie jak fikus czy lawenda. 

Idylliczna przestrzeń tarasu

Można także wziąć pod uwagę zbudowanie przestrzeni idyllicznej, która będzie nawiązywać do osiemnastowiecznej rezydencji. Obecnie w aranżacji modne są na przykład czasy francuskiego klasycyzmu. W takim przypadku najlepiej użyć na podłogę płyt tarasowych i umieścić w przestrzeni pnące się rośliny na pergoli. Do tego powinniśmy dodać żeliwne meble z bogatą ornamentyką. Warto umieścić tam również lampiony, najlepiej żeliwne. 

Starannie dobrany styl tarasu podniesie jego komfort użytkowania i zapewni przestrzeni wysoką estetykę. Warto jednak pamiętać, żeby chociaż w części aranżacji nawiązać do wystroju wnętrza domu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *