Jak wygląda montaż wentylacji?

Jak wygląda montaż wentylacji?

Montaż wentylacji to niezbyt skomplikowany proces, jednak nie warto zabierać się do niego samodzielnie. Odpowiednie wyregulowanie systemu może być dość trudne, dlatego warto postawić na profesjonalną firmę. Dobry wykonawca zajmie się zarówno projektem, jak i instalacją klimatyzacji. Jak to jednak wygląda?

Projekt

Planowanie wentylacji warto rozpocząć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu koszty jej wykonania będą niższa, pozostawiane otwory w ścianach znacznie przyśpieszą prace. Opracowanie projektu mówi nam o położeniu centrali wentylacji, mocy oraz wymiarach przewodów. Projektant na podstawie rzutów domu, liczbie mieszkańców oraz przeznaczeniu budynku tworzy bilans powietrza. Dzięki takiemu działaniu możliwe będzie obliczenie, jaka ilość czystego powietrza jest potrzebna w konkretnych pomieszczeniach.

Przygotowania

Na samym starcie instalacji konieczne będzie poprowadzenie kanałów wentylacyjnych zgodnie z planem. Taką pracę wykonuje się zaraz po montażu drzwi i okien, w czasie stanu surowego.

Montaż na poddaszu

Ukrycie nawiewów oraz wywiewów jest możliwe pod stropami czy w narożnikach. Kiedy mamy do czynienia z budynkiem, na którym mamy niewykorzystane poddasze to możemy je rozprowadzić pod kalenicą. Kanał wentylacyjny powinien być wykonany z ocynkowanych, stalowych rur. Po ociepleniu go wełną mineralną można przejść do montażu.

Przejście na parter

Prowadzenie przewodów wentylacyjnych z poddasza na dół odbywa się wzdłuż połaci dachowej. W celu uniknięcia mostków termicznych nie stosuje się wełny termicznej. Nie można zapomnieć o mocnym zamocowaniu rur przy użyciu metalowych obejm jeszcze przed izolacją.

Montaż na parterze

Na parterze najczęściej kanały wentylacyjne są układane koło ścian zaraz pod sufitem. Dzięki temu ich zamaskowanie będzie bardzo proste. Miejsca, w których zastosowano obejmy, należy dobrze ocieplić.

Wyrzutnia oraz czerpnia

Czerpnia ma za zadnia doprowadzenie świeżego powietrza prosto do rekuperatora. Zadaniem wyrzutni jest usunięcie starego powietrza, które napływa z pomieszczeń.
Rekuperator

Powinno się go montować w pomieszczeniach cieplejszych niż 0°C, czyli na poddaszu czy w garażu.

ColdKlim – profesjonalny montaż i serwis urządzeń klimatyzacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *