Jak wybrać robot koszący?

Jak wybrać robot koszący?

Ogród to miejsce wypoczynku i zabaw z dziećmi. Aby służył nam przez długi czas, powinien być odpowiednio utrzymamy. Do tego należy także strzyżenie i pielęgnowanie trawy. Ostatnio modne stały się roboty ogrodowe, które niezwykle ułatwiają pielęgnację ogrodu. Dlaczego warto się skusić na taki zakup i co wziąć pod uwagę przy zakupie, dowiesz się poniżej.

Dlaczego warto zdecydować się na robota koszącego?

Pierwszą zaletą zakupu automatycznej kosiarki jest oszczędność czasu. Pracując cały tydzień, brakuje nam czasu dla rodziny czy na realizację swoich pasji. W weekend marzymy tylko o odpoczynku i nie mamy ochoty na spędzanie jedynego wolnego czasu na koszenie, które zajmuje minimum 2 godziny. Kolejną pozytywną cechą robota jest brak hałasu. Wielu sąsiadów rozpoczyna koszenie wcześnie rano, budząc nas. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest robot koszący, który nie przeszkadza nikomu. Świetnie sprawdzają się tutaj roboty koszące Husqvarna w sklepie podlane.pl, które są jedne z najcichszych na rynku. Napęd elektryczny jest na niskim poziomie decybeli, a opór tarczy tnącej nie generuje dodatkowego hałasu. Ważnym aspektem jest także oszczędność miejsca. Standardowa kosiarka czy traktor spalinowy zajmuje dużo miejsca w garażach. Kosiarki automatyczne zajmują mało przestrzeni i nie wymagają demontażu. Tutaj sprawdzą się roboty koszące Gardena w podlane.pl, wyjątkowe małe i niezawodne modele.  Warto dlatego wziąć pod uwagę inne zalety, takie jak: urządzenie jest automatyczne, ścina lepiej niż jakakolwiek kosiarka i także można liczyć na zanik mchu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota ogrodowego?  

Przed kupnem warto zapoznać się z kilkoma aspektami kosiarki automatycznej, które pomogą nam wybrać idealny model dopasowany do naszych potrzeb. Do nich zalicza się: powierzchnię strzyżenia, układ ogrodu, czas ładowania i pracy akumulatora czy poziom hałasu podczas pracy. Czujniki i oprogramowanie robotów ogrodowych są w stanie zapewnić sprawną pracę na terenie określonej wielkości. Im lepsza sprawność obu systemów, tym teren może być większy. Dlatego istotne jest zmierzenie powierzchni trawnika, bo może okazać się, że kupiony robot da radę skosić tylko część naszego ogrodu. Modele, które posiadają jeden tryb mogą skosić od tysiąca do dwóch tysięcy metrów kwadratowych.

Każdy ogród ma inny układ, niektóre mają wzniesienia czy nierówności, a w niektórych posadzonych jest wiele drzew. Do każdego terenu sprawdzi się inny typ robota. Jeśli posiadamy wiele drzew i krzewów poleca się wybór kosiarki elektrycznej z czujnikiem przeszkód, które pozwolą mu ominąć przeszkodę. Jeśli nasz trawnik położony jest na pagórkowym terenie, powinniśmy sprawdzić, jaki jest maksymalny kąt nachylenia terenu, na którym może pracować nasz robot. Innym typem są duże trawniki poprzecinane ścieżkami. Tutaj warto zakupić model z możliwością wyznaczania stref, dzięki którym będzie się swobodnie poruszał po całym terenie. Używa się do tego specjalnych przewodów kładzionych na trawie i dzięki temu może zabezpieczyć także oczka wodne czy klomby przed wjechaniem do nich urządzenia.

Czas pracy robota na w pełni naładowanych akumulatorach jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru urządzenia. Zaawansowane modele dysponują około 45-minutami pracy bez przerwy, co wystarczy na skoszenie średniego trawnika. Roboty z wyższej półki będą pracować około 100 minut. Warto pamiętać, że czas ładowania akumulatorów wynosi od jednej godziny do trzech godzin. Poziom hałasu to istotna charakterystyka dla wielu kupców. Hałas podawany przy kupnie jest przy pracy na jałowym biegu, co oznacza, że przy rozpoczęciu pracy liczba decybeli wzrośnie. Przeciętne modele generują hałas na poziomie od 55 dB do 80 dB.

O czym nie można zapomnieć przy wyborze robota ogrodowego?

Czasami pogoda nie pozwala na koszenie trawy. W przypadku deszczu może okazać się to dość trudne, dlatego potrzebuje robota z czujnikiem deszczu, które przerwie koszenie i powróci do bazy. Nie powinno się kosić trawy podczas deszczu, gdyż traci ona swoją sprężystość i zaczyna chylić się ku ziemi. Uniemożliwia to równe i precyzyjne cięcie. Warto także przemyśleć kwestię robota, który ma możliwość komunikowania się z urządzeniami mobilnymi. Pozwoli to na opracowanie tygodniowego harmonogramu pracy robota, dostosować ustawienia rozmiaru trawnika, zdalnie nim sterować czy wyznaczać strefy koszenia.

Szukając dodatkowych i ciekawych funkcji można znaleźć modele najnowszej generacji spełniające każde potrzeby. Jedną z funkcji jest czujnik wysokości trawy, który pozwoli na skoszenie tylko tam, gdzie trwa będzie za wysoka. Wygodna jest także funkcja mulczowania, dzięki której nie musimy zbierać skoszonej trawy. Zostanie ona  także rozdrobniona na małe kawałki, stając się naturalnym kompostem. Robot koszący może także posiadać opcję automatycznego ładowania, dzięki której wykryje niski poziom energii w akumulatorach i sam wróci do stacji dokującej.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *