Aby rośliny dobrze rosły, a plony były obfite, potrzebna jest żyzna gleba. Do tego warto ją uzupełniać o składniki mineralne, jakich rośliny potrzebują. Nawożenie ogrodu zalicza się do prac, jakich nie można pomijać. Nie trzeba przy tym wydawać dużo pieniędzy na gotowe mieszanki. Znacznie lepiej postawić na kompostownik.
To przyjazny dla środowiska sposób na poprawę jakości gleby, bo wykorzystujemy odpady organiczne. Podczas prac ogrodowych takowych nie brakuje – skoszona trawa, zagrabione liście, usunięte z grządki chwasty.
Wybór odpowiedniego kompostownika dla dużego ogrodu
Im większa powierzchnia ogrodu, tym odpady organiczne gromadzą się w większej ilości. W przypadku dużej działki kompostownik ogrodowy musi być odpowiedniej wielkości, aby nie okazało się, że po jednym koszeniu nie ma w nim miejsca na nic innego. Przeglądając dostępne w sklepach modele, widać, że różnią się nie tylko gabarytami. Dzielą się na kompostowniki otwarte i zamknięte. W pierwszym przypadku boki są zabudowane i mają otwory, przez które przedostaje się do środka tlen. Mogą być z drewna, betonu, płyt bądź siatki. Z kolei kompostowniki zamknięte mają cztery ściany i pokrywę. Są szczelniejsze i mówi się, że są to termokompostowniki. Oprócz tego w sprzedaży są też kompostowniki z beczki i bębnowe.
Gotowy duży kompostownik wiąże się z dodatkowym kosztem. Można tego uniknąć w prosty sposób – kompostownik ogrodowy da się zrobić samodzielnie. Najłatwiej o stworzenie w niewidocznym miejscu stosu z resztek, gdzie dolna warstwa będzie z patyków i gałęzi. Estetyczniej będzie jednak wyglądać zbiornik. Da się go zrobić m.in. z palet. Przejrzysty poradnik, jak zrobić kompostownik, znajduje się na stronie Vidaron.
Organizacja przestrzeni kompostowania w dużym ogrodzie
Kiedy już wybór kompostownika dla dużego ogrodu mamy za sobą, pora zastanowić się nad tym, gdzie go postawić. Z pewnością nie powinien być w miejscu reprezentacyjnym, bo ze względu na pełnioną funkcję nie będzie dekoracją. Nie jest to jedyny wyznacznik wyboru miejsca. Nasz kompostownik powinien stać w miejscu zacienionym, gdzie będzie nieco wilgotności. Do tego powinien być z dala od przeciągów. Mają w nim zachodzić procesy gnilne, nie może więc wysychać. Ponadto ma stać bezpośrednio na ziemi, a nie na betonie.
Efektywne zarządzanie odpadami organicznymi
Odpady organiczne powstają w każdym gospodarstwie i ogrodzie. Zamiast je wyrzucać, warto je wykorzystać. Mając duży kompostownik, staną się świetnym nawozem dla wszystkich roślin. Bez względu na rodzaj kompostownika, na dnie układa się mniej więcej 20-centymetrowy drenaż z gałęzi i patyków. Następnie warto dać torf, ziemię ogrodową i słomę. Dalej układa się warstwy materiału i przekłada ziemią. Do kompostownika można wrzucać trawę, liście, bukiety kwiatów, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj. Nie wolno jednak wrzucać odpadów pochodzenia zwierzęcego jak mięso i kości, a także tłuszczu bądź nabiału. Do kompostownika nie mogą także trafiać części roślin, które chorowały, bo kompost będzie zainfekowany.
Optymalne wykorzystanie kompostu w ogrodzie
Nawożenie ogrodu z wykorzystaniem kompostu to prosty sposób na dbanie o to, by rośliny miały dostarczane odpowiednie ilości składników odżywczych. Możemy go zastosować do nawożenia wszystkich roślin. Oprócz tego kompost sprawdza się w charakterze ściółki. Dzięki obecności m.in. dżdżownic składniki odżywcze dostaną się do głębszych partii ziemi. Ponadto można z niego zrobić także nawóz płynny i wykorzystać podczas podlewania.