Jak dobierać narzędzia ogrodnicze?

Jak dobierać narzędzia ogrodnicze?

Znasz już wielkość swojego ogrodu lub warzywnika. Mały ogród nie wymaga dużego zestawu narzędzi ogrodowych. Jeśli masz mały ogród lub ogródek w pojemniku, prawdopodobnie potrzebujesz niewielkiego zestawu ręcznych narzędzi ogrodniczych. Są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów i, owszem, niedrogie. Jeśli posiadasz mały ogród lub ogródek przydomowy, Twój zestaw ogrodniczy również będzie większy. Przyjrzyjmy się, jaki sprzęt ogrodniczy jest potrzebny do pielęgnacji ogrodu.

Łopata i szpadel

Szpadel czy łopata są sercem i narzędziem pracy wśród ręcznych narzędzi ogrodniczych. Łopata walcowa najlepiej nadaje się do pracy z materiałami sypkimi, takimi jak piasek, kruszony kamień i żwir. Ma on kształt wydłużonego wiadra lub łopaty. Łopaty te są idealne do kopania rowów lub dołów oraz wyrównywania terenu.

Łopata bagnetowa jest bardziej uniwersalna i ma płaskie, spiczaste ostrze. Doskonale nadaje się do kopania, obcinania brzegów, przesadzania i dzielenia roślin. Krawędź łopaty powinna być zaostrzona, aby umożliwić czyste i wydajne kopanie, co spowoduje jak najmniejsze uszkodzenie roślin.

Kupując łopatę, należy zastanowić się nad rodzajem pracy, jaką zamierzamy nią wykonywać, co pozwoli określić rozmiar i typ łopaty. Zwróć uwagę na to, z czego wykonane jest narzędzie. Ponieważ łopata będzie poddawana dużym obciążeniom, materiały i konstrukcja narzędzia powinny być solidne.

Czy widły są konieczne do pracy w ogrodzie?

Widły są używane do kopania i spulchniania gleby i kompostu w ogrodzie. Tańsze modele często nie są wystarczająco niezawodne w przypadku ciężkich gleb. Kupując widły, należy pamiętać, aby wybrać widły wykonane z trwałego materiału – stali wysokowęglowej. Można również skorzystać z widelca do kwiatów. Jest to lekki, kompaktowy sprzęt ogrodniczy z krótkimi zębami. Te narzędzia dobrze nadają się do pracy przy kwiatach i małych roślinach oraz na niewielkich głębokościach.

Taczka do ogrodu – jak wybrać dobrą taczkę?

Taczka jest niezbędna dla każdego ogrodnika, a są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Wybierz taki, który jest wystarczająco lekki i łatwy w obsłudze. Pamiętaj jednak, że taczka musi być wystarczająco mocna, aby przewozić ciężkie przedmioty. Zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest taczka. Żelazna taczka będzie Ci długo służyć, jeśli będziesz o nią dbać.

Jak więc wybrać dobre ręczne narzędzie ogrodnicze?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy ocenie każdego narzędzia ogrodniczego, jest wzięcie go do ręki. Od razu zauważysz kilka rzeczy:

Bez względu na to, czy jest to łopata czy widły, te narzędzia nie powinny ważyć zbyt dużo, w przeciwnym razie szybko się zmęczysz podczas pracy. Ale również wysokiej jakości i niezawodne narzędzie nie będzie zbyt lekkie. Wybierz narzędzie o odpowiedniej dla siebie wadze.

Poczuj, jak uchwyt narzędzia leży w dłoni. Różni ludzie mają dłonie różnej wielkości. Chwyć rękojeść i zdecyduj, czy narzędzie jest wygodne do trzymania. Porównaj go z innym. Jeżeli uchwyt jest niewygodny, nie będziesz w stanie używać narzędzia zbyt długo.

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, kto z rodziny będzie najczęściej zajmował się ogrodem. Niektóre narzędzia ogrodowe są zbyt ciężkie dla kobiet. Również ręczne narzędzia ogrodnicze mają ścinki o różnych rozmiarach. Na przykład grabie lub łopaty są dostępne z długimi lub krótkimi trzonkami. Dlatego należy wybierać narzędzia, które są wygodne dla osoby, która najczęściej ich używa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *