Farba do PCV – sprawdź 6 polecanych i sprawdzonych zastosowań

Farba do PCV – sprawdź 6 polecanych i sprawdzonych zastosowań

Farba do PCV jest szeroko wykorzystywana zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Za jej pomocą pomalujemy wiele elementów wykończeniowych, sprawiając, że będą wyglądały jak nowe. Poznaj zastosowań tego typu emalii.

Farba do PCV – charakterystyka i cechy

Farba do PCV zewnętrzna czy wewnętrzna, która jest oferowana na przykład jako gruntoemalia wodorozcieńczalna, przyda nam się podczas malowania różnych elementów wykonanych z polichlorku winylu, czyli jednego z syntetycznych polimerów. O jej dużej użyteczności decyduje to, że cechuje ją:

  • odporność na działanie wielu czynników,
  • szybki czas schnięcia, nie dłuższy niż 1 godzina,
  • wysoka trwałość, bez względu na warunki panujące w otoczeniu,
  • duża wydajność, na poziomie 11 m²/dm³.

W sprzedaży jest farba do miękkiego PCV, a także twardego PCV, w tym okien. Wyrób jest ekologiczny, gdyż zawiera małą ilość LZO, a więc lotnych związków organicznych. Pełni funkcje nie tylko ochronne, ale również dekoracyjne.

Farba do PCV na zewnątrz – polecane zastosowania

Ze względu na skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, farba do PCV idealnie sprawdzi się wówczas, gdy musimy pomalować okna, bramę garażową czy rynny. W każdym przypadku możemy to zrobić samodzielnie, gdyż emalia wymaga jedynie przygotowania podłoża (powinno być czyste i suche, a w przypadku twardego PCV również odtłuszczone), a sama aplikacja jest możliwa za pomocą pędzla, wałka czy pistoletu natryskowego. Zaleca się stosowanie od jednej do trzech warstw farby.

1. Regeneracja stolarki w domu

Dzięki emulsji do PCV pomalujemy te elementy stolarki, które z czasem tracą swoje walory wizualne, a nawet ulegają uszkodzeniom. Chodzi o okna, drzwi oraz bramę garażową.

Farba do okien PCV jest często stosowana dlatego, że:

  • nie żółknie i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych,
  • zapobiega wchłanianiu wilgoci przez materiał.

Z uwagi na to, że taka emalia jest przeznaczona nie tylko do zastosowań zewnętrznych, ale również wewnętrznych, od razu pomalujemy nią również te elementy okien, które znajdują się od strony pomieszczeń – dotyczy to także drzwi oraz bramy garażowej. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy poświęcić na szukanie odpowiedniej farby, jak również nie musimy się martwić tym, że dwie emalie będą różniły się odcieniami.

2. Odnowienie rynien

Rynny plastikowe wprawdzie nie korodują i nie trzeba ich malować, jednak z czasem mogą stracić swój naturalny kolor oraz połysk. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się farba do PCV, którą możemy użyć także wtedy, gdy po prostu mamy ochotę zmienić kolor orynnowania bądź dopasować go do nowej elewacji.

Malowanie rynny farbą do PCV - polifarb.lodz.pl

Farba do PCV znajduje szerokie zastosowanie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Za jej pomocą można pomalować rynny, aby odświeżyć ich wygląd i zadbać o to, by nie żółkły pod wpływem promieni słonecznych.

3. Malowanie mebli ogrodowych

Do ogrodu często wybieramy meble z plastiku, gdyż są one atrakcyjne i bardzo praktyczne w trakcie użytkowania, jak również łatwe do utrzymania w czystości. Z czasem, pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, mogą one stracić swój naturalny kolor. Aby zapobiec ich degradacji, świetnie sprawdzi się farba do PCV na zewnątrz. Jej dużą zaletą jest to, że po naniesieniu tworzy idealnie gładką powłokę, co wpływa na walory dekoracyjne mebli ogrodowych.

Farba do malowania PCV wewnątrz domu czy mieszkania

Farba do PCV jest szeroko wykorzystywana także wewnątrz pomieszczeń. Za jej pomocą pomalujemy parapety czy doniczki. Pamiętajmy, aby korzystać z wytrzymałych i wydajnych emalii – przykładem są wyroby firmy Polifarb Łódź, która dysponuje szerokim asortymentem.

4. Odnowienie parapetów

Farba do parapetu PCV to świetny wybór wówczas, gdy taki element musimy odnowić, gdyż pojawiły się na nim niemożliwe do usunięcia zanieczyszczenia, w tym plamy, albo dopasować jego kolorystykę do zmienionego wystroju wnętrza czy nowej barwy ramy okiennej. Emalię możemy nanieść na starą powłokę malarską, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na jej usuwanie.

5. Malowanie doniczek

Doniczki to ważne elementy dekoracyjne w wielu domach. Jeśli zmieniamy wystrój i aranżację bądź pojemniki na kwiaty są już mocno zniszczone w wyniku długotrwałej eksploatacji, wówczas znajdzie zastosowanie farba do PCV.

6. Pokrycie farbą paneli ściennych

Panele ścienne to płyty, które stanowią atrakcyjną dekorację w wielu domach, pozwalającą wzbogacić aranżację. Z czasem mogą pojawić się na nich plamy czy zacieki. Skutecznie pokryje je farba do paneli ściennych PCV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *