Dla kogo lampy ścienne z rur hydraulicznych

Dla kogo lampy ścienne z rur hydraulicznych

Lampy ścienne wykonane ze złączek, kształtek i innych elementów hydraulicznych podbiły serca designerów z całego świata. Lampy te bardziej przypominają instalację wodną albo stary wynalazek niż klasyczne oświetlenie ścienne. Jaka jest historia tych nietypowych lamp na ścianę i do jakich wnętrz pasują najlepiej?

Industrialne lampy ścienne królują na rynku oświetleniowym już od kilku sezonów, a ich popularność wciąż rośnie. Styl industrialny wywodzi się z USA, a jego historia sięga połowy XX wieku. Po zakończeniu wojny i upadku przemysłu zbrojeniowego, Nowy Jork zmagał się z poważnym kryzysem. Do zagospodarowania pozostały ogromne hale fabryczne. Szybko zainteresowali się nimi młodzi artyści, którzy szukali inspirujących przestrzeni do życia i pracy. Te nietypowe mieszkania zaczęto nazywać loftami. Obecnie o uzyskanie klimatu loftu starają się nie tylko właściciele dużych, starych mieszkań, ale również nowopowstałych lokali o małym metrażu. Wystarczy zadbać o otwarte przestrzenie i różne industrialne detale, w tym o loftowe oświetlenie ścienne.

Lampy industrialne, czyli jakie?

W segmencie oświetlenia industrialnego znajdziemy rozmaite, nowoczesne modele lamp, których design bazuje na minimalistycznych, surowych formach, przemysłowych detalach oraz typowo „fabrycznych” materiałach. Najczęściej występują w kolorze czarnym (czerń to naturalny kolor żeliwa), srebrnym (efekt ocynkowania) oraz starego złota. Istotą stylu industrialnego jest eksponowanie tego, co normalnie zostaje skrzętnie ukryte, dlatego lampy ścienne industrial często wyglądają jak instalacja hydrauliczna.

Lampa ścienna jak instalacja

Lampę ścienną z rur hydraulicznych tworzą de facto złączki i kształtki. To elementy, które służą hydraulikom do łączenia prostych odcinków rur oraz montażu instalacji w trudnodostępnych miejscach. Lampy ścienne z rur hydraulicznych mogą przyjmować rozmaite formy – od bardzo prostych, wręcz ascetycznych modeli, po bardzo rozbudowane, rozgałęziające się konstrukcje, z ozdobnikami i detalami, inspirowane wzornictwem z epoki wiktoriańskiej i wieku pary. Lampy tego typu nie posiadają abażuru. Czasem są wyposażone w transparentny, szklany klosz – praktycznie niewidoczny albo w otaczającą żarówkę, metalową klatkę. Z surowymi, przemysłowymi lampami ściennymi świetnie współgrają ozdobne żarówki Edison.

Gdzie pasują lampy ścienne z rurek?

Lampy ścienne z rurek hydraulicznych rewelacyjnie sprawdzą się zarówno w przestronnym lofcie, jak również w nowoczesnym apartamencie czy w rustykalnym mieszkaniu. Doświetlą modny salon, kuchnię, poddasze, hol, łazienkę lub dowolny inny pokój. Doskonale wyglądają na tle białych ścian i czerwonej cegły, w towarzystwie elementów drewnianych i betonowych. Polecamy je każdemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *