Czym są wykroje z taśm klejących? – korzyści, zastosowania, rodzaje

Czym są wykroje z taśm klejących? – korzyści, zastosowania, rodzaje

Większości osób taśma klejąca może kojarzyć się z jej pierwotną formą, a mianowicie nawojem nośnika na rolce. Nie jest to jednak jedyna forma produkowania i sprzedaży tego asortymentu. Taśmy możemy spotkać na rynku również w formie wykrojów występujących w przeróżnych kształtach i posiadających odmienne właściwości. Czym charakteryzują się te artykuły i dlaczego ich występowanie jest korzystne zarówno dla wielu branż, jak i samych producentów? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższej części wpisu. Zapraszamy!

Klejenie dobrą alternatywą dla skręcania

Coraz częściej możemy obserwować wzrastający trend montażu poszczególnych elementów na wykrojach bądź taśmach klejących. Właściwości tych artykułów są już bez wątpienia na bardzo zaawansowanym poziomie, co często umożliwia nawet zastąpienie nimi śrub, gwoździ czy nitów. Wykroje z taśm bądź błon samoprzylepnych posiadają szereg cech przemawiających za ich stosowaniem. Mogą do nich należeć:

  • Szybkość wiązania warstw kleju umieszczonych na nośniku,
  • Prostota montażu,
  • Jednakowa grubość klejenia na całej powierzchni
  • Czystość na stanowisku pracy
  • Zdolność dopasowania do nieregularnych powierzchni.

Co więcej, decydując się na łączenie elementów o różnych właściwościach, możliwe jest zamówienie wykrojów dwustronnych z odmiennymi rodzajami kleju na obu stronach nośnika. Jak doskonale wiadomo – nie istnieje taśma idealna, która w pełni dostosuje się do każdej powierzchni. Przed wyborem takich wyrobów należy zapoznać się z wytycznymi i wybrać produkt o parametrach adekwatnych do zastosowania.

Rodzaje wykrojów samoprzylepnych

W ofercie większości producentów, gotowe wykroje mogą trafić do klienta na arkuszu bądź w formie nawoju. Dodatkowo, osoba współpracująca z producentem taśm i wykrojów może praktycznie na zamówienie wybrać kształt i rozmiar samego wykroju. Zdecydowanie ważniejszym od wielkości i kształtu czynnikiem jest materiał nośnika oraz typ samego kleju. Takie artykuły można wykonywać niemalże z każdej taśmy, korka bądź nawet filcu. Najczęściej wybieranymi są jednak nośniki foliowe i piankowe, których używa się w przede wszystkim w branżach reklamowej i poligraficznej.

Rodzaj nośnika wybieramy zazwyczaj na podstawie charakterystyki powierzchni, a dokładniej jej sztywności i stopnia chropowatości. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę warunki pracy taśm. Na tej podstawie określamy, czy materiał ma być odporny na wilgoć, substancje chemiczne czy też promieniowanie UV.

Dlaczego montaż na wykrojach opłaca się każdemu?

Wykonywanie wykrojów przez producenta odbywa jest częściowo zautomatyzowane, jednak maszynę nadzoruję człowie. Klienci często używają tego asortymentu podczas produkcji swoich wyrobów, co znacznie usprawnia pracę na liniach w fabryce i oszczędza tym samym masę czasu. Z tego typu wyrobów korzysta się również w motoryzacji, elektronice bądź też w branży RTV/AGD. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu tematowi, gdyż może to w przyszłości przełożyć się na wzrost efektywności pracy, bez utraty jakiejkolwiek jakości. Stosowanie wykrojów pozwala na zachowanie powtarzalności i estetyki wykonania, co jest bardzo trudne w przypadku ręcznego docinania taśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *