Czym najlepiej odśnieżać ogród? Pług, łopata, odśnieżarka

Czym najlepiej odśnieżać ogród? Pług, łopata, odśnieżarka

Wprawdzie zimowy sezon dopiero się rozpoczyna, jednak warto już teraz zastanowić się, czym najlepiej odśnieżać ogród. Śnieg potrafi zaskoczyć niejednego, dlatego w dzisiejszym artykule doradzimy, w jakie narzędzia najlepiej zaopatrzyć się przed zimą. Jeżeli nie wiesz jaką metodą najlepiej odśnieżać ogród – odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym tekście. Wyboru należy dokonać biorąc pod uwagę powierzchnię wymagającą odśnieżenia, jak również budżet, który chcemy na to przeznaczyć. Zapraszamy do lektury.

Łopaty do śniegu – czy warto?

To najprostszy i najtańszy sposób na pozbycie się białej pokrywy śnieżnej z ogrodu. Łopaty najlepiej sprawdzą się do odgarniania świeżego i niezbitego puchu. Niestety, w przypadku mokrego śniegu lub większego ogrodu, odśnieżanie za pomocą łopaty będzie wiązało się z większym wysiłkiem.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest łopata oraz jej rozmiar. Łopata do śniegu składa się z trzech części:

  • głowica – powinna być wykonana z tworzywa sztucznego, które będzie odporne na mróz. Ważne jest aby kończyła się stalowym lub aluminiowym okuciem. Niektóre głowice wykonane są w całości z metalu, dzięki czemu radzą sobie na twardym i ubitym śniegu, jednak często zaczepiają się o kostkę brukową.
  • trzonek – powinien być wykonany z dobrej jakości drewna lub aluminium, a pokrywać powinien go antypoślizgowy materiał.
  • rękojeść – przeważnie wykonuje się ją z tworzywa sztucznego, lecz najważniejsze jest aby była solidnie przymocowana do trzonka.

Materiały użyte do produkcji łopaty będą miały wpływ na jej wagę, a to z kolei wpłynie na komfort pracy. Im węższa głowica, tym dłuższy czas odśnieżania, z kolei jeżeli będzie zbyt szeroka, ryzykujemy tym, że nie podniesiemy śniegu o takiej wadze.

Pługi do śniegu – jak używać

Tradycyjne pługi do odśnieżania są zwykle dużo szersze, niż tradycyjna łopata. Dzięki temu można szybciej i bez większego problemu usunąć śnieg z małych oraz średnich ogrodów. Składają się z głowicy i rękojeści. Niektóre modele mają odczepianą rękojeść, co pozwala na łatwiejsze przechowywanie narzędzia. Dzięki szerokiej głowicy i stabilnej, solidnej rękojeści możemy odśnieżyć sporą przestrzeń bez większego wysiłku. Zyskamy komfort i wygodę pracy, nie musimy również przerzucać śniegu o własnych siłach.

Odśnieżarki spalinowe i elektryczne – która lepsza?

Odśnieżarki dzielą się na dwa rodzaje:

  • odśnieżarki elektryczne – to urządzenia które cechuje lekkość, ciche działanie oraz wygoda. Mają jednak jedno ograniczenie, ponieważ muszą być stale podpięte do źródła prądu. Nadają się zatem do niedużych powierzchni. Szerokość pracy to przeważnie około 30-40 cm. Bez problemu dadzą sobie radę ze świeżą warstwą śniegu, nawet taką na kilka centymetrów wysokości. Problemem będzie dla nich jednak zbity i mokry śnieg o dużej grubości. Tanie w zakupie i niezwykle proste w obsłudze i konserwacji.
  • odśnieżarki spalinowe – ten typ urządzenia cechuje się o wiele większą mocą niż w przypadku urządzeń elektrycznych. Idealnie nadają się do dużej powierzchni, zwłaszcza działek poza miastem. Są jednak drogie, ciężkie i głośne, dlatego mogą irytować zarówno nas samych, jak i sąsiadów. Do tego są o wiele trudniejsze w obsłudze i konserwacji.

Jak wybrać odśnieżarkę?

Najważniejszym kryterium wyboru odśnieżarki będzie szerokość zbierania śniegu. Większa wartość, tym mniej przebiegów z urządzeniem będziemy zmuszeni wykonać. Urządzenie o większej szerokości pracy wykona swoje zadanie szybciej i sprawniej.

Kolejną istotną kwestią jest odległość wyrzutu śniegu. Mała odległość odrzutu sprawi, że będziemy musieli na własną rękę zbierać śnieg po parę razy. Regulowany kierunek odrzutu pozwoli nam wykonywać pracę w sposób bardziej efektywny. W przypadku braku oświetlenia ogrodu warto zakupić odśnieżarkę z wbudowanym oświetleniem.

Wszystkie powyższe rozwiązania bez trudu zakupisz w sklepie internetowym https://agrokosiarki.pl/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *