Czym jest mini kiwi?

Czym jest mini kiwi?

Polacy nie tylko coraz chętniej jedzą egzotyczne owoce, ale także uczą się je uprawiać. Okazuje się, że niektóre rośliny pochodzące z terenów azjatyckich bardzo dobrze radzą sobie w naszym kraju. Przykładem takiej rośliny jest mini kiwi, czyli aktinidia, która ma drobne owoce i bardzo smaczne owoce, a do tego jest dostępna w wielu odmianach.

Mniej znane rodzaje mini kiwi

Kiwi to używana na całym świecie handlowa nazwa owoców – pnącza, dla którego „domem” są  Chiny. To znane i lubiane duże owoce o omszonej skórce. Roślina ta jednak w Polsce wymarza. Natomiast w Polsce znakomicie przyjął się gatuenk mini kiwi – aktinidia ostrolistna (A. arguta) i pstrolistna (A. kolomikta), których owoce są mniejsze. Pieszczotliwie nazywa się  „baby kiwi”. Trzeba przyznać, że znakomicie znoszą nasze zimowe temperatury  i już podbijają podniebienia konsumentów.

Zalety aktinidii z punktu widzenia sadownika

Roślina, która fantastycznie rośnie, nie ma w naszym klimacie naturalnych wrogów i daje obfite plony to marzenie sadownika. Właśnie taką rośliną jest aktinidia (mini kiwi), która owocuje przez dziesiątki lat i rośnie bardzo silnie, owijając się pędami wokół podpór, i tworzą gęstwinę liści. Pod ich osłoną, wiosną rozkwitają białe, lekko pachnące kwiaty o średnicy 2 cm. Sadownicy polecają do uprawy aktinidię ostrolistną, projektanci ogrodów bardziej cenią pstrolistną. Owoce tych gatunków w porównaniu do klasycznego  “Kiwi” są mniejsze i mają  nieowłosioną delikatną skórkę. Mogą być zjadane w całości. Niestety, delikatna skórka ma swoją wadę – powoduje, że owoce są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, a okres ich przechowywania jest bardzo krótki. Aktinidia pstrolistna (ok. 3-5g) jednak posiada najwyższa mrozoodporność i w okresie spoczynku wytrzymuje mrozy nawet do -40°C. Jej zielone owoce dojrzewają dość wcześnie – w sierpniu-wrześniu i dość szybko opadają. Trzeba je zbierać codziennie, bo na ziemi łatwo się psują.

 Owoce aktinidii ostrolistnej są zielone, zielone z rumieńcem lub czerwone. Pora ich dojrzewania  przypada na wrzesień-październiki. Ten gatunek mini kiwi potrzebuje 150 dni bez przymrozków, aby wydać plony.  Z aktinidii ostrolistnej można zebrać do 20 kg „baby kiwi”. Najbardziej odporne  na mróz są 'Ananasnaya’, 'Geneva’, 'Rogów’ i 'Weiki’. W celu zakupu tej rośliny, najlepiej skontaktuj się z ich producentem – szkółka krzewów owocowych.

Ważna informacja o uprawie

Większość odmian mini kiwi wymaga męskiego zapylacza. Dla odmian żeńskich z grupy aktinidia arguta jest to 'Weiki M’; dla odmian żeńskich z grupy aktinidia kolomikta – 'Adam’. Jedną z niewielu odmian niewymagającą zapylacza jest 'Issai’.

Sadownicy radzą, aby miejsce sadzenia mini kiwi było dobrze nasłonecznione, o wystawie południowej, południowo-zachodniej lub zachodniej. Powinno być odsłonięte od wiatru. Omawiane rośliny najlepiej kupić w sprawdzonej szkółce, która specjalizuje się w produkcji minikiwi, np Akademii Roślin. Rośliny z tej szkółki sprzedawane są w pojemnikach (doniczkach). Niewątpliwą zaletą mini kiwi jest fakt, że można ją sadzić przez cały rok. Rośliny należy podlewać obficie w okresie kwitnienia i owocowania. Młode okazy aktinidii pstrolistnej należy chronić przed kotami, które zwabione są zapachem. Mruczki ocierają się o nią i mogą połamać gałązki.

Sadzonki mini kiwi do kupienia w Akademii Roślin! Poznaj bogatą ofertę mini kiwi i zacznij uprawiać to niezwykłe pnącze w swoim ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *