Chcesz hodować pawie? Dowiedz się, jak zbudować dla nich wolierę

Chcesz hodować pawie? Dowiedz się, jak zbudować dla nich wolierę

Pawie to majestatyczne ptaki zaliczane do gatunków ozdobnych. Prezentują się prawdziwie arystokratycznie, ale ich hodowla wcale nie jest trudna. Są przystosowane do polskiego klimatu, wystarczy zapewnić im odpowiednio duży wybieg i wolierę, aby czuły się komfortowo. Dowiedz się, jakie warunki powinna spełniać woliera dla pawi i jak ją zbudować.

Woliera dla pawi – wymiary i najważniejsze parametry

Pawie są nie tylko duże, ale również ruchliwe. Dlatego jednym z ich podstawowych wymagań jest duża ilość miejsca. Potrzebują przestronnego wybiegu, ale również sporej woliery. Co prawda ta ostatnia jest traktowana głównie jako schronienie na noc, ale powinna zapewniać komfort poruszania się, nawet z rozłożonym ogonem.

Jak duża powinna być zatem woliera dla pawi? Wymiary rekomendowane przez specjalistów zależą między innymi od gatunku ptaka. Paw niebieski i paw złoty wymagają dużej przestrzeni, dlatego woliera powinna mieć kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Nieco mniej wymagający jest paw kongijski, który poradzi sobie już na 20 m2. 

Dokładne wymiary zależą jednocześnie od liczebności stada. Rekomendowana wysokość woliery dla pawi to 3 m. Powinno się w niej również znaleźć zadaszone schronienie nie węższe niż na ok. 2-2,5 m. Należy pamiętać, że pawie potrzebują swobody ruchu. Dobrze jest zapewnić im także możliwość odseparowania od innych osobników, ponieważ lubią spokój.

Woliera dla pawi – pawie na wybiegu

Rozłożony ogon pawia zajmuje bardzo dużo miejsca, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy budowie woliery i wybiegu. Ten ostatni może jednak dzielić z innymi gatunkami ptactwa hodowlanego.

Jak zbudować wolierę dla pawi?

Budowa woliery dla pawi nie będzie skomplikowanym zadaniem dla nikogo, kto ma trochę zdolności manualnych i posługuje się podstawowymi narzędziami. Wystarczą dobra siatka na woliery oraz podpory, płyty i rozmaite drobniejsze akcesoria montażowe, które można dostać w każdym sklepie budowlanym. Dobór siatki jest kluczowy – powinna być trwała i mocna. Jednocześnie warto wybrać wariant, który będzie lekki i niedrogi. Świetnie sprawdzi się specjalna siatka wolierowa z tworzywa. Najlepszym materiałem jest polietylen – niezwykle wytrzymały, elastyczny i odporny na warunki atmosferyczne. Włókna polietylenowe nie chłoną wody i nie tracą swoich właściwości na skutek działania wysokich lub niskich temperatur czy też promieniowania UV. Dlatego znakomicie spisują się jako ogrodzenia montowane na zewnątrz.

Siatki wolierowe występują w wielu wariantach dostosowanych do różnych gatunków ptactwa. Wolierę dla pawi powinno się budować z materiału wykonanego z dość grubych sznurków – zapewnia to ich wysoką odporność mechaniczną. Oczka siatki nie muszą być bardzo małe. Odpowiednie będą na przykład o wymiarze 25×25 mm. Oczywiście istnieje również możliwość zakupu gotowej woliery dla pawi. Cena takiej realizacji będzie jednak znacznie wyższa.

Hodowla pawi – co jeszcze warto wiedzieć?

Pawie pod względem opieki nie różnią się znacząco od innych gatunków ptactwa. Na pewno w wolierze należy im zapewnić poidła oraz karmniki z odpowiednio dobraną paszą. Należy je dezynfekować przy okazji dokładnego mycia całej woliery wykonywanego raz w tygodniu. Trzeba pamiętać także o regularnym czyszczeniu z odchodów. W wolierze powinny się też znajdować grzędy (na wysokości ok. 1,5 m) w takiej ilości, aby wszyscy członkowie stada mogli odpoczywać w tym samym czasie. To oczywiście tylko podstawowe wymagania, które pozwolą zapewnić tym pięknym ptakom spokojne i bezpieczne bytowanie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *